Hasan Canoğlu: Şehrin takımı, şehrin markasıdır

Bergama Belediyespor Kulüp Başkanı Hasan Canoğlu, Bakırçay gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

Hasan Canoğlu: Şehrin takımı, şehrin markasıdır
05 Aralık 2020 - 21:47

Ağustos ayı sonunda Bergama Belediyespor kulüp başkanlığına getirilen Hasan Canoğlu, Bakırçay gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Kulübün hedeflerini açıklayan Hasan Canoğlu, "Şehrin takımı, şehrin markasıdır" diyerek şunları söyledi: “Bu takım şehrin bir markası, Bergama’nın marka değerini yukarıya taşıyan bir kulübüz. Deplasmanda birçok yere ile ilçeye gidip şehrin tanıtımını yapıyoruz. Biz şehrin marka değerini yukarıya çıkarıyoruz. Şehirde bize destek olan firmalar var ama yeterli değil. Fazla destek alamıyoruz. Bunun nedenleri çok tartışılır. Futbola bakış açısı ve pandemi nedeniyle aksayan ticari yaşam bunda çok etkili. Ben sportif başarı artınca Bergama’nın kulübüne daha çok sahip çıkacağına inanıyorum. Kurduğumuz şeffaf ve kurumsal yönetim ile şehrin büyük firmaları önümüzdeki günde bize daha çok destek olacaktır diye düşünüyorum” 


Bakırçay Genel Yayın Yönetmeni Rıdvan Karapehlivan'ın sorularını yanıtlayan Hasan Canoğlu'nun açıklamları şöyle: 

Sizi tanıyabilir miyiz?
1986 Bergama doğumluyum, burada eğitimimi tamamladım ve ticaret atıldım. Bugün Bergama da matbaa ve reklamcılık yapıyorum. 1995 yılında 9 yaşında Bergamaspor’un alt yapısında futbola başladım, 2004 yılına kadar amatör olarak futbol oynadım. Savunma oyuncusuydum. Daha sonra profesyonel olamadım 2004 yılında futbolu bıraktım. Ama Bergamaspor sevdam asla bitmedi, iyi bir taraftar olarak tribünlerde yerimi hep aldım. 2015 yılında Bergamaspor yönetimine girdim. 4 yıl boyunca yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım.

Başkanlık süreçi nasıl gelişti?
Takım geçen sene Bilir Altay Başkanlığında büyük bir başarı yaşadı. Aslında bir yıl içinde BAL’dan yine 3. Lige çıktı bu müthiş bir başarı idi. Bir gün beni Bergama Belediye Başkanımız Hakan Koştu’nun ekibinden aradılar. Başkan Bey beni çağırdı ve başkanlık teklif etti ben aynı anda tereddütsüz kabul ettim. Benim anlayışım görev alınmaz verilir, anlayışı olduğu için başkanlığı kabul ettim. Kulüp başkanlığı maceramız bu şekilde başlamış oldu.

Görevi aldığınızda durum nasıldı?
İşler biraz karışıktı ama kulüp iyi yönetilmişti. Zor bir süreç vardı. Liglerin başlamasına 25 gün vardı. Bir tane futbolcumuz yoktu eski futbolcularımız, başka kulüplere transfer olmuştu. İlk önce Yönetim Kurulu ve transfer komitesini belirledik.
Bu süreçte Belediye Başkanımız bize çok destek verdi. Önümüzü açtı maddi ve manevi çok destek verdi. Bize harcamamız için ciddi bir mali bütçe verdi. Öncelikli hedefimiz bizi bu ligde tutacak güçlü ve sağlam bir takım oluşturmaktı. Ciddi anlamda bu iş için çabaladık. Şu an takımda arkadaşlık ve beraberlik üst düzeyde iyi bir takım oluşturduk. Birbirini tanıyan aynı takımlarda oluşmuş oyuncuları tercih ettik.
Transfer yaparken Sportif Direktörümüz Tezcan Sayar ile teknik direktörümüz Behram Üstün ile transfer komitemizin listesini birleştirdik. Alınacak oyuncuları 4 yere sorup hem karakteri hem de futbolculuğu mükemmel olan oyuncuları tercih ettik. Böylece hem iyi oyuncuları aldık hem de takım ruhunu ilk senede oluşturduk.

Altyapı konusunda çalışmalarınız ne durumda?
Acilen altyapıyı canlandıracağız. Öz oyuncularımıza yöneleceğiz. Her yıl altyapıdan 3 ile 5 arasında futbolcuyu A takıma almayı hedefliyoruz. Bu bizim hem transfer giderlerimizi düşürecek hem de futbolcu yetiştirip başka takımlara satarak kulübe gelir temin edeceğiz.
Biz bir metropol kentinin ilçesiyiz İzmir de 7 tane profesyonel ligde oynayan kulüp var hem bunlardan oyuncu alacağız. Hem de onlara oyuncu satmayı hedefliyoruz. Biz bir ekip oluşturup köy ve kasabalardan yetenekli çocuklarımızı altyapıya kazandıracağız. Hedefimiz Bergamaspor’un geleceğini oluşturmak.

Tesisleşme konusunda neler olacak stadyum yıkılacak maçları nerede oynayacaksınız?
Evet, stadyumumuz yıkılacak yeni stadyum akademi tesislerinde olacak. Orası belediye ve bakanlıkça düzenlenecek, çimlendirilecek ve seyirci kapasitesi artırılacak. Maçlarımızı orada oynayacağız. Ilıca da yapılacak yeni düzenlemede, belediye başkanımızı bize de yer verecek orada kulübe gelir getirecek işler yapmayı hedefliyoruz. Bu konuda yönetim kurulumuz ile sürekli istişare içindeyiz. Biz nasıl kulübün önünü açar nasıl gelir sağlarız onun peşindeyiz. Bunun için kulüpte öncelikli olarak şeffaf bir yapı oluşturup kurumsallaşma sağladık.

Kulüpte iyi bir hiyerarşi ve görev dağlımı yaptık. Raporlama yapıyoruz kulüp artık amatörce değil profesyonelce yönetiliyor. Deplasmanlarda otel ve ulaşım için en az 3 teklif alıyoruz. Kulübü kurumsal bir düzende en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Hedefimiz elbette bir üst lige çıkmak

Kulübün mali durumu nasıl?
Göreve gelir gelmez ilk önce mali yapıyı ortaya çıkardık. Kulübün kesin gelir ve giderleri ile borçlarını ortaya çıkardık. Bu sayede transfer bütçemiz ortaya çıktı belediye başkanımız bu konuda çok destek oldu bizlere, en büyük sıkıntımız federasyonun “Bein Sport” yani yayıncı kuruluş ile sözleşmeyi geç yapması oldu. Federasyondan gelecek para o yüzden aksadı bu para gelince sıkıntılarımızı aşacağız ve rahatlayacağız. Sorun şu an için çözüldü.

Bergama’nın kulübe desteği nasıl?
Bu takım şehrin bir markası, Bergama’nın marka değerini yukarıya taşıyan bir kulübüz. Deplasmanda birçok yere ile ilçeye gidip şehrin tanıtımını yapıyoruz. Biz şehrin marka değerini yukarıya çıkarıyoruz. Şehirde bize destek olan firmalar var ama yeterli değil. Fazla destek alamıyoruz. Bunun nedenleri çok tartışılır. Futbola bakış açısı ve pandemi nedeniyle aksayan ticari yaşam bunda çok etkili. Ben sportif başarı artınca, Bergama’nın kulübüne daha çok sahip çıkacağına inanıyorum. Kurduğumuz şeffaf ve kurumsal yönetim ile şehrin büyük firmaları önümüzdeki günde bize daha çok destek olacaktır diye düşünüyorum.

Ligdeki hedefiniz nedir?
Takım bir maç eksiği ile şu an 6. Sırada play off’un bir tık üstündeyiz. Biz takımı kurgularken ilk hedefte düşme potasında olmasın play off’ta olsun gerekirse şampiyonluğu zorlasın diye kurguladık. Şu an iyi çalışıyoruz. Futbolcularımız paralarını günü gününe alıyor bu da motivasyonu artırıp başarıyı getiriyor. Biz yavaş yavaş yukarı çıkıyoruz ben şampiyonluk neden olmasın diyorum

Son olarak camianıza vereceğiniz mesaj nedir?
Burası büyük bir kulüp sportif anlamda bir çok şeyin yapılacağı bir çok branş var kulübümüzde. Bu takım şehrin ortak değeri ve markası. 50 yıllık bir kulübüz bir geçmişimiz var 1994 ve 95 yıllarında 2. Ligde oynadık ki şu an ki profesyonel ligin bir altı olan lige tekabül ediyor ben öncelikle bu kulübe şu ana kadar emeği geçen tüm başkan ve yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Elbette galibiyetler yanında mağlubiyetlerde olacak ama Bergama ve taraftarımızın şunu bilmesini istiyorum. Burada iyi niyetli bir yönetim ve teknik heyet var. Bu takımı unutmayalım ki liglerin başlamasına bir hafta kala sahaya indirdik. Her takınım yaptığı 6 haftalık hazırlık dönemi bizde hiç olmadı. Ama şu an iyi yoldayız ve yavaş yavaş zirveyi zorlayacağız. Şu an 1 maçımız eksik ve 6. Sıradayız. Elbette taraftarımızın tribünde olup bizi desteklemesini canı gönülden isterdik. Ama olmadı pandemi şartları buna müsaade etmiyor. Taraftar olmayınca tadı çıkmıyor her şey taraftarla güzel oluyor. Bu pandemi şartları umarım kısa zamanda biter ve taraftarımızla birlikte oluruz. Ben Tüm Bergamalı hemşerilerimize bize güvenmelerini ve sahip çıkmalarını istiyorum.

BEHRAM ÜSTÜN- TEKNİK DİREKTÖR
“Lig yeni, takım yeni, yönetim yeni, hocalar yeni. Yeni bir yapılanma içindeyiz. Amacımız ligde kalıcı olmak, ama daha yukarıları da zorlayacak bir ekibimiz var. Play- off potası içinde olmak en önemli hedefimiz, bunu da başaracağız. Şu Kovid olmasaydı futbolcularımız kovidli çıkamasaydı. Motivasyonumuz daha iyi olacaktı. Öncelikle taraftarımız sonra da Bergama ve Bakırçay Bölgesinin bize sahip çıkmasını istiyoruz. Bu takım sahip çıkılmayı hak ediyor ve bölgede profesyonel ligde olan tek takım Bergama Belediyespor. Eski yönetimimiz ve belediye başkanımız çok emek sarf etti takım bir yıl içinde düştüğü amatör kümeden yine profesyonel lige çıktı. Bu işi çok seven ve hareket kabiliyeti çok fazla olan genç bir kulüp başkanımız ve yönetimimiz var. Bölge bizi kucaklar ise farklı şeyler olur niye 2. Lig olmasın böyle bir heyecan 1994- 95 yılında 2. Ligde oynarken birde 2013- 14 sezonunda vardı. Takım altyapıya da çok önem veriyor ben alt yapıcıyım iki, üç yıl içinde takınım yüzde 30’un altyapıdan gelen oyuncular ile dolacağına inanıyorum.”

TEZCAN SAYAR -SPORTİF DİREKTÖR
“İyi bir ivme yakaladık bu ivme ile bu yıl ligde iyi bir yerde olacağımıza inanıyorum. Hedefimiz takımı altyapıdan gelen oyuncular ile beslemek bu olursa takımımız daha iyi bir yerde olacaktır.”

SERKAN CENGİ- TARAFTAR
“Takım şu anda çok iyi gidiyor. Sezon başı bin bir zorlukla maddi imkânsızlıklar ile kısa zamanda kurulan bir takım oldu. Ama şu an maç eksiği ile6. Sıradayız. Takımda iyi bir birliktelik arkadaşlık havası var. Şu an 17 oyuncumuzun covidli çıkması nedeniyle takım zor günler atlatıyor. Bu dönemi maddi ve manevi açıdan en az hasarlı atlatabilmek en büyük temennimiz. Elbette tribünlerde olamamak bizi çok üzse de gönlümüz hep takımımızla beraber. Kalbimiz hep onlarla beraber kısa zamanda böyle iyi bir takım ortaya çıkardıkları için Belediye ve kulüp başkanımız ile birlikte teknik heyetimize çok teşekkür ederiz.”

AHMET KEMANCI- ESKİ TRİBÜN LİDERİ
“Takım şu anda çok iyi gidiyor. Ben yirmi yıl tribün liderliği yaptım. Şu an 6. Sıradayız iyi bir takım kurulmuş. Şampiyonluk olmasa da iyi bir yerde ligi tamamlayacağımızı düşünüyorum”

ONUR ÇELİKCAN- TARAFTAR
“Takım beklentinin çok üzerinde gidiyordu. Ama şu hastalık olmasaydı iyi olurdu. İyi bir ritim tutturulmuştu, şu an 2 hafta maçlar sanırım ertelenecek. Bu işten umarım en az zararla kurtuluruz. Ben Bergama halkının kendi öz evlatlarından oluşan bu takıma sahip çıkmasını istiyorum. Takıma devamlı destek olsunlar iyi yoldayız ve ligi iyi bir sırada bitireceğiz.”