Güçlü Kayral: "E-Ticaret, Düğün Alışverişleriyle Rekor Kıracak"

Düğün sezonunun başlamasıyla online satışlar züccaciyede yüzde 400, ev tekstilinde yüzde 150, elektronikte yüzde 120, mobilyada yüzde 80, halıda yüzde 45, giyimde yüzde 40, altın-mücevherde yüzde 20 arttı.

Güçlü Kayral: "E-Ticaret, Düğün Alışverişleriyle Rekor Kıracak"
01 Haziran 2020 - 11:05

Çarşı ve AVM’lerdeki birçok mağazanın Covid-19 Pandemisi nedeniyle geçici olarak kapanması, düğün hazırlıkları yapan çiftleri online alışverişe yönlendirdi.

500’ü aşkın sanal mağazayı tek çatı altında toplayan Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre her yıl yaklaşık 600 bin çiftin evlendiğini anımsattı.

Pandemi nedeniyle nikah ve düğün salonlarının kapalı olmasının evlilik hazırlıkları yapan çiftlerin planlarını alt üst ettiğini anlatan Kayral, şunları söyledi:

“Haziran ayında nikah salonlarının, Temmuz ayından itibaren de düğün salonlarının kontrollü bir şekilde açılması planlanıyor. Planlar alt üst olsa, hayaller ertelense de hazırlıklar sürüyor. Yeni ev kuracaklar mobilya, elektronik ürünler, ev tekstili, halı, züccaciye, altın-mücevher alışverişlerini yapıyorlar. Fiziki mağazalar uzun süredir kapalı olduğundan, alıverişler internete kaymış durumda. Nisan, Mayıs aylarında online satışlar züccaciyede yüzde 400, ev tekstilinde yüzde 150, elektronikte yüzde 120, mobilyada yüzde 80, halıda yüzde 45, giyimde yüzde 40, altın-mücevherde yüzde 20 arttı.”

Her yıl Nisan ayında başlayan, Ekim ayına kadar yoğun şekilde süren nikah-düğün sezonunun piyasalarda 140-150 milyar liralık bir hareketlilik sağladığını kaydeden Güçlü Kayral, “Bu yıl Nisan-Mayıs aylarındaki düğün-nikah organizasyonları ertelendi. Sezon Temmuz-Ağustos’ta başlayıp, Kasım-Aralık’a kadar sürecek gibi görünüyor. Alışverişlerde internetin payı ciddi oranda artacak. Harcamalarının yüzde 20-25'inin internet üzerinden yapılmasını bekliyoruz. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre son 7-8 yıldır e-ticaret sürekli rekor kırıyor. E-Ticaret, bu yıl da düğün alışverişleriyle rekor kıracaktır” diye konuştu.

Düğün alışverişlerinin internetten yapılmasının avantajlarına da değinen Kayral, “Pandemi döneminde saatlerce mağaza mağaza gezmek yerine aranılan ürünleri saniyeler içinde arama motorları aracılığıyla bulabilirsiniz. Alınacak ürüne karar verildiğinde en uygun fiyatlısına karşılaştırma sitelerini kullanarak ulaşabiliyoruz. Alışverişleri Avantajix.com gibi yapılan her alışverişte nakit para kazandıran siteler üzerinden yaparsak, düğün masraflarının bir kısmını yeniden aile bütçesine kazandırmak da mümkün” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı Gönüllü Ordusu Yetiştiriyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı...
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Konak'taki Elektrik Kaçağı Faciasına İlişkin Açıklama:
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Konak'taki Elektrik Kaçağı...