Gençleri Tehdit Eden Yeni Bağımlılık: Puff Cihazları

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan'dan Önemli Uyarı: Gençler arasında son zamanlarda yaygınlaşan ve 'puff' olarak adlandırılan elektronik sigaralar, sandığınız kadar masum değil! Bu cihazlar, tıpkı sigara gibi bağımlılık yapıcı ve birçok sağlık riskini beraberinde getiriyor.

Gençleri Tehdit Eden Yeni Bağımlılık: Puff Cihazları
02 Haziran 2024 - 22:34

Uzmanından yeni bağımlılık tehlikesi uyarısı: ‘Puff’ cihazları sigaraya geçişi kolaylaştırıyor!

“Renkli ve masum görünen puff cihazlarının bağımlılık yapıcı etkisi, sigaradan farklı değil.” diyen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, Puff cihazlarının popülerliğinin, gençler arasında ‘masum’ olarak görülmesinden ve popüler kültürün etkisiyle daha fazla kullanılmasından kaynaklandığını söyledi.

Prof. Dr. Onur Noyan, Puff cihazlarının, sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bile kullanılabildiğini ifade ederek, “Puff cihazları sigaraya geçişi kolaylaştırabilir ve sigarayı bırakmak isteyenlerin yeni bir bağımlılığa geçiş yapmasına neden olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nde, özellikle gençler arasında yaygınlaşan ve ‘puff’ olarak adlandırılan elektronik sigaraların tehlikelerine dikkat çekti. Prof. Dr. Noyan, bu cihazların bağımlılık yapıcı etkisinin normal sigaralardan farklı olmadığını vurguladı.


Bağımlılık yapıcı etkisi sigara ile aynı

Prof. Dr. Onur Noyan, puff cihazlarının genellikle sıvı nikotin, aroma ve diğer kimyasalların ısıtılarak buharlaştırılmasıyla nikotin benzeri bir etki sağladığını belirterek, “Renkli ve masum görünen puff cihazlarının bağımlılık yapıcı etkisi, sigaradan farklı değildir. Puff cihazlarının popülerliği, gençler arasında ‘masum’ olarak görülmesinden ve popüler kültürün etkisiyle daha fazla kullanılmasından kaynaklanıyor.” dedi.

Puff cihazlarının popülerliğinde ünlülerin ve sosyal medya fenomenlerinin rolüne dikkat çeken Prof. Dr. Onur Noyan, Puff cihazlarının, sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bile kullanılabildiğini ve farklı aromalara sahip olmasının da bu cihazların tercih edilme nedenlerinden biri olduğunu ifade etti.


Puff cihazlarının kullanımı birçok riski beraberinde getiriyor

Prof. Dr. Onur Noyan, gençlerin arkadaş etkisi, popülerlik beklentisi ve merak gibi nedenlerle bu cihazları kullanmaya başladığını dile getirerek, “Bu cihazların içerdikleri kimyasalların uzun vadeli etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamakla birlikte, akciğer enfeksiyonlarına ve solunum güçlüklerine sebep olabileceği bildiriliyor. Ayrıca, Puff cihazları sigaraya geçişi kolaylaştırabilir ve sigarayı bırakmak isteyenlerin yeni bir bağımlılığa geçiş yapmasına neden olabilir.” dedi.


Sigarayı bırakmak için tıbbi destek alınmalı

E-sigaraların sigarayı bırakma sürecinde etkili bir yöntem olmadığına da vurgu yapan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, “E-sigaralar, sigaradan daha az bağımlı veya zararlı olduğu pazarlanarak kullanıma sokulsa da bağımlılıktan kurtulmaya çok da faydalı değil. Sigarayı bırakmak için tıbbi destek alınmalı ve bir plan dahilinde sigara bırakılmalı.” diye konuştu.


Yanlış bilinen gerçekler

E-sigaralar hakkında yaygın olan yanlış inançlara da değinen Prof. Dr. Onur Noyan, “E-sigaraların daha az zararlı olduğuna dair bir inanç, farklı aromalar ve içerikler ile şirin görünümleri, popüler medyada ünlülerin e-sigara tüketiyor olmaları, sigarayı bırakmak için kullanılıyor olduğuna dair haberler, e-sigaralar ile ilgili en büyük yanlış bilgilerdir. E-sigaralar, en az sigara kadar zararlıdır ve sigarayı bırakmak için bir araç olarak kullanılmamalıdır.” dedi.


E-sigara bağımlılığı tedavisi

E-sigara bağımlılığının tedavisinin normal sigara bağımlılığından farklı olmadığını belirten Prof. Dr. Onur Noyan, “Nikotin yoksunluğunu tedavi etmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda nikotin sakızları, bantları ve spreyleri kullanılıyor. Ayrıca, nikotin isteği ile baş etmek için bazı ilaçları tercih ediyoruz. İlaçlar ile birlikte psikoterapiyi de tedaviye dahil ediyoruz. Sigarayı bırakma süreci uzun soluklu bir süreçtir ve karamsarlığa kapılmadan bu yolda ilerlemek çok önemlidir.” dedi.

Prof. Dr. Onur Noyan, puff cihazlarının masum görünen dış görünüşünün, aslında büyük sağlık riskleri taşıdığını ve gençler arasında hızla yayılan bu cihazların bağımlılık yapıcı etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmirlilere müjde: "90 Dakika Ücretsiz Aktarma" Yeniden Hayata Geçiyor
İzmirlilere müjde: “90 Dakika Ücretsiz Aktarma” Yeniden Hayata...
İzmir'de 15 Temmuz'da İZBAN Ücretsiz, Diğer Toplu Ulaşım Yüzde 50 İndirimli
İzmir'de 15 Temmuz’da İZBAN Ücretsiz, Diğer Toplu Ulaşım...