Genç diş hekimleri önlüklerini törenle giydi

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, Beyaz Önlük Giyme töreni coşkusu yaşandı...

Genç diş hekimleri önlüklerini törenle giydi
21 Mayıs 2018 - 11:31

GENÇ DİŞ HEKİMLERİ ÖNLÜKLERİNİ TÖRENLE GİYDİ

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, Beyaz Önlük Giyme töreni coşkusu yaşandı.

Mesleklerinin en önemli simgesi "beyaz önlüklerini" hocalarının elinden giyen 125 genç diş hekimi adayı, bu gururu salonu dolduran aileleriyle paylaştı.

İKÇÜ Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen törende, hekim adaylarına seslenen, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet İrfan Karadede, diş hekimliğinin, ciddi bir el becerisinin yanında; üç boyutlu düşünme yetisi ile önemli derecede iletişim becerisi gerektiren bir meslek olduğunu vurguladı.

“DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTEDE ÖĞRENİLİR”

Diş hekimliğinde mesleğin fakültede öğrenildiğine dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Karadede, “Birçok mesleğin teorisini fakültede alırken pratiğini sahada öğrenirsiniz. Diş hekimliğinde durum böyle değildir, meslek fakültede öğrenilir. Buradan mezun olduğunuz zaman çekirdek eğitim programımızın sınırları içinde kliniklerde hasta tedavisi yapacak yetkinlikte mezun olursunuz.” dedi.

Ailelerin gururunu paylaştıklarını ifade eden Prof. Dr. Karadede, birinci sınıfa başlama heyecanını paylaştıkları bu tören gibi mezuniyet heyecanını da hep birlikte yaşama temennisinde bulundu.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eğitimden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe ise konuşmasının başında daha önceden bir programı olması nedeniyle törene katılamayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin başarı dileklerini iletti.  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökçe kendisinin de diş hekimliği fakültesi mezunu bir öğrencinin babası olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, yıllar öncesinde yaşadığı beyaz önlük törenini anımsadığını söyledi.

“İKÇÜ DİŞ HEKİMLİĞİ ÖRNEK BİR FAKÜLTEDİR.”

 “Eğitim anlamında verebildiğimiz ne varsa elbette ki öğrencilerimizin fazlasıyla hak ettikleridir.” diye konuşan Prof. Dr. Gökçe, “Mümkün olduğu kadar iyi bir eğitim programıyla iyi birer hekim olabilmeniz için çalışıyoruz. Diş Hekimliği Fakültesi, İKÇÜ’nün ilk öğrencilerini aldığı, belirli aşamaları başarıyla geçmiş ve ikinci mezunlarını vereceğimiz örnek bir fakültedir. Fakültemizin hem teorik bilgiyi aktarmada, hem de kliniklerde bilginin pratiğe dökülmesi aşamalarında son derece başarılı bir fakülte olduğunu söyleyebilirim. Hem bilimsel hem de sanat ve estetik değeri yüksek bir meslek icra edeceksiniz. Öğrencilerimiz bundan sonraki yıllarda aldıkları teorik ve pratik bilgilerle daha rahat ilerleyeceklerdir. “ diye konuştu.

“İYİ BİRER DİŞ HEKİMİ OLACAĞIZ.”

Öğrenciler adına, teşekkür konuşması yapan öğrenci temsilcisi Ersin Güler de eğitim hayatlarında her daim yanlarında olan ailelerine teşekkür etti. Hekimlik gibi kutsal bir mesleğine başlamanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Güler,  ”Eğitime başladığımız ilk günden itibaren hocalarımızın ve asistanlarımızın hepimizin iyi bir hekim olabilmesi için gerekli olan pratik ve teorik derslerde usta-çırak ilişkisiyle yaklaşımları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz. Öğrenciliğimiz bir aile ortamı içinde devam ediyor.  Bilimi, yeni gelişmeleri daha fazla yakından takip eden ve en önemlisi hiçbir menfaat gözetmeden, mesleğimizin temeli olan ‘önce zarar verme’ ilkesiyle iyi bir diş hekimi olabilmek için hayat boyu çalışacağız.” dedi. 

Tören, öğrencilerin mesleki eğitime adımının sembolü olan Diş Hekimliği Andını okumasıyla son buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...