“Geçici indirim yerine, sabitlenmiş bir KDV oranına ihtiyacımız var”

İşbir Yatak Türkiye Satış Müdürü Tufan Boynuyoğun: “Geçici indirim yerine, yüzde 8 civarında sabitlenmiş bir KDV oranına ihtiyacımız var”

01 Temmuz 2019 - 13:02

İşbir Yatak Türkiye Satış Müdürü Tufan Boynuyoğun, mobilya sektöründe geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlatılan KDV indiriminin etkisiyle sektörün yeniden ivme kazanmaya başladığını vurgulayarak, KDV oranında geçici indirim yerine, yüzde 8 civarında kalıcı bir oranın belirlenmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Oranda yüzde 10 eşiği kritik nokta

Taksit sayısının 18 aya çıkarılmasının, tüketici açısından satın alma yönünde, tek başına bir etki yaratmayacağına değinen Tufan Boynuyoğun, “Uygulamaların, tüketiciye ve satışlara kalıcı olarak yansıması gerekiyor. Dönemsel hareketlilikle yılsonunda istediğimiz etkiyi yaratmak oldukça güç. KDV oranında yüzde 10 eşiği, tüketici harcamalarında belirleyici bir oran” dedi.

Tüketici taksit sayısına değil ürünün fiyatına bakıyor

Tüketici harcamalarında yaşanan değişimlerin, mobilya satışlarını doğrudan etkilediğine işaret eden Tufan Boynuyoğun, “Taksit tutarını istediğiniz kadar artırın. Tüketici satın alırken totalde ne ödeyeceğine bakarak harcama yapıyor. Yüzde 8 civarına sabitlenen bir KDV oranının, tüketiciye yansıması ile satışları kalıcı olarak artırma noktasında çok büyük bir işlevi olacaktır” dedi.

Harcamalarda normale dönüş var

Mart ve Haziran aylarında yaşanan seçimin yarattığı psikolojik etki ile asgari harcama eğilimi gösteren tüketici harcamalarının, normale dönmeye başladığına işaret eden Tufan Boynuyoğun, “Tüketiciler, erteledikleri ihtiyaçlarını giderme yönünde harekete geçti. Mobilyada özellikle yatak değişimi konusunda çekimser davranan tüketicide satın alma yönünde bir davranış değişikliği gözlemliyoruz” dedi.

Kaynak: etidanismanlik.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Çocuklar Radyo Ege Kampüs’de Mikrofonla Buluşuyor”
“Çocuklar Radyo Ege Kampüs’de Mikrofonla Buluşuyor”
Almanya’da yaşayan Türk iş adamlarından Başkan Sandal'a ziyaret
Almanya’da yaşayan Türk iş adamlarından Başkan Sandal'a...