Foça Otel 1887'den fark yaratan etkinlik

Foça Film Günleri'nde Karabaş Otu Reçeli Görücüye Çıktı...

Foça Otel 1887'den fark yaratan etkinlik
18 Ekim 2019 - 15:57

İzmir'in şirin ilçesi Foça’da turizm sektörünün yükselen yıldızı ‘Foça Otel 1887’, fuar ve festival organizasyonlarının yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerde yer almaya devam ediyor.

Adeta bir Sivil Toplum Örgütü yaklaşımıyla Foça’nın tanıtımına yönelik etkinliklerde yer alan, kültür ve sanat faaliyetlerini destekleyen Foça Otel 1887, ‘2. Foça Uluslararası Arkeolojik ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri’ndeki yerini aldı.

Foça Film Günleri’nin Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış töreni etkinliğine katılan Foça Otel 1887, burada açtığı stantla Foça'ya özgü yerel ürünlerin tanıtımını yaptı.

Tanıtım standında bilinen ürünlerin aksine Foça’nın gizli kalmış ürünlerini misafirlerine sunan Foça Otel 1887’nin en çok ilgi çeken ürünü ise otel mutfağında hazırlanmakla birlikte kahvaltı mönüsünde konuklarına ikram ettikleri ‘karabaş otu reçeli’ oldu. Karabaş otu reçelini tadımlayan katılımcılar, karabaş otu ve reçelin yapılışı hakkında bilgilendirildiler.

Foça’ya ait lezzetlerin sadece deniz ürünleriyle sınırlı olmadığı belirten turizmci Doğa Özer, Foça Otel 1887 olarak Foça’nın unutulan ve gizli kalmış lezzetlerini gün yüzüne çıkarmaya devam edeceklerini söyledi. Foça bölgesinde yetişen karabaş otlarının Mart ve nisan aylarında toplandığını ve çiçeklerinin tek tek ayıklanarak reçel haline dönüştürüldüğünü anlatan Doğa Özer, “Karabaş otu Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişen, 30-100 cm uzunluğuna erişebilen lavanta ailesindendir. Latince adı Lavandula stoechas, İngilizce adı ise Lavandin'dir. Karabaş otunun yapılan biilimsel araştırmalar sonucu sağlık üzerine birçok faydası olduğu gözlemlenmiştir. Antiallerjik, antibakteriyel, analjezik (ağrı kesici), sedatif (sakinleştirici), antioksidan, üst ekstremite hastalıklarının tedavisi (karpal tünel sendromu gibi), cilt hastalıklarının tedavisi gibi sağılığa faydaları bulunmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki, karabaş otu da diğer tüm yenilebilen otlarda olduğu gibi aşırı miktarlarda tüketilmemeli, ilaç kullanımı var ise mutlaka doktora başvurmadan kullanılmamalıdır” bilgisini paylaştı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Herkesin desteğine ve sabrına ihtiyacımız var"
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Herkesin desteğine ve sabrına...
Yalan söyleme hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler! "Kendileri de yalanlarına inanmaya başlar"
Yalan söyleme hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler!...