Foça'da MHP için artık iktidar olma zamanı!

Milliyetçi Hareket Partisi için “Foça’nın CHP’den sonra en istikrarlı 2’nci partisi” diyebiliriz...

Foça'da MHP için artık iktidar olma zamanı!
16 Aralık 2022 - 22:47
Milliyetçi Hareket Partisi için “Foça’nın CHP’den sonra en istikrarlı 2’nci partisi” diyebiliriz.

MHP’nin Foça’da, özellikle de İlçe Teşkilatı’nın kurulduğu ilk yıllarda, üye sayısı ve/veya oy yüzdesi olarak zayıf kaldığı dönemler olmuş olabilir elbet.

Fakat gerçek şu ki, MHP “saman alevi” gibi parlayıp bir dönem sonra yok olan siyasi partilerden biri olmadı hiçbir zaman Foça'da.

Ne yerelde ne genelde iktidar olamamasına rağmen Foça’da MHP’nin her daim bir ilçe başkanlığı binası oldu.

MHP’nin Foça’daki yerel seçimlerde iddiasız olduğu dönemler de oldu ama adaysız kaldığı hiç olmadı.
 
MHP, Foça’daki bazı siyasi partiler gibi, CHP’nin belediye başkan adaylarına payandalık da yapmadı hiçbir zaman.

Foça’da ilk defa kurulduğu günden bugüne, her zaman dik bir duruş ve istikrarlı bir siyaset sergiledi MHP.

Bir zamanlar Foça İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Salih Sabri Emre, Ahmet Çetil ve Fahrettin Saç gibi isimler, MHP’yi Foça’da var eden ve kısıtlı imkanlara rağmen yaşatan isimlerdi.

Mümin Zeybek ile Hanifi İspirli de Foça halkının MHP’ye olan bakış açısını olumlu yönde değiştiren isimler oldular. MHP’nin Foça’daki imajını güçlendiren o iki isim, futbol jargonuyla söylersek, MHP’yi Foça’da Süper Lig’e taşıyan isimler oldu.

Evet, bir isim daha var: Turan Çetinarslan!

Victor Hugo’nun çok beğendiğim bir sözü var: Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz, gemiyi limana getirip getirmediğine bakar!

Kıssadan hisse…

Eğer siyaset de bir netice alma sınavıysa…

Turan Çetinarslan, Foça’nın gelmiş geçmiş en başarılı MHP İlçe Başkanı’dır.  

Dikkatinizi çekerim: Turan Çetinarslan’ın ilçe başkanı olduğu dönemde, 2014’te ve 2019’da yapılan mahalli seçimlerde, Foça’da MHP iki dönem üst üste 2’nci parti oldu.

Bu arada, MHP’nin Foça’da 2’nci parti olma başarısını, Cumhur İttifakı’nda olmasına bağlayanlara da şunu hatırlatmak isterim: MHP, 2014’te henüz Cumhur İttifakı’nda değildi ve yine Foça’nın 2’nci partisi olmuştu. 

(MHP, Cumhur İttifakı kurulmadan önce, Foça’da daha güçlüydü. O yıllarda herhangi bir CHP’liye ya da AK Partiliye “Partiniz dışında bir partiye oy vermek durumunda kalırsanız, oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” diye sorduğunuzda, ekseriyetle verilen cevap “MHP” oluyordu. Öyle ki MHP, Foça’da herkesin ikinci partisi konumundaydı.)

Evet, 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nde MHP ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı isimleri Cumhur İttifak’ı saflarından Foça Belediye Meclisine taşımış ve bu yönde çok eleştiri almış bir isim olabilir. Evet, MHP Foça İlçe Başkanlığı koltuğunda oturduğu dönemde, siyasetin magazinsel/reklam tarafında epeyce zayıf kalmış da olabilir.

Amma velakin sıralanabilecek bütün olumsuzluklar, Turan Çetinarslan’ın MHP’yi Foça’da 2’nci parti konumuna taşıdığı gerçeğini değiştirmez.

Tabii MHP’nin Foça’daki yükselişini Serdar Mersin’e bağlayanlar da var. Bu teori 2014 seçimleri için kısmen de olsa kabul edilebilir, ama 2019’un 2 tane kaybedilme nedeni varsa o 2 nedenden biri Serdar Mersin, diğeri de AK Parti’dir.

“AK Parti ne alaka?” diyebilirsiniz ama AK Partilerin Serdar Mersin’i bahane ederek MHP’ye oy vermediğini anlamak için de siyaset bilimci olmaya gerek yoktur.

Konu konuyu açıyor. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli geçtiğimiz günlerde şöyle bir ifade kullanmış: “Kuzeyde Foça’yı da Alacağız”!

Basında yer alan bu açıklamayı okuyunca aklıma geldi. Sizlere aktarmak istediğim bu konuyu aslında bana da MHP’li bir arkadaşım anlatmıştı ve ben onun yalancısıyım.

Ethem Ali Haydar Çapçı’nın AK Parti İlçe Başkanı seçildiği ilçe kongresine misafir olarak katılan MHP’li arkadaşım, kongrede CHP’li Foça Belediye Başkanı ile karşılaşıyor ve haliyle şunu soruyor CHP’li Başkan’a “Senin ne işin var burada?”  

(Siz hiç Nihat Dirim’in, Ali İlçan’ın veya Gökhan Demirağ’ın AK Parti kongresine katıldığını duydunuz veya gördünüz mü?)

Başkan Bey cevap veriyor: “Burada gördüğün insanların çoğu benim seçmenim.”

Yalan mı?

Velev ki aktarılan anekdot “uydurma” olsun ama çok sayıda sağ görüşlü seçmenin aday tercihinden dolayı Cumhur İttifakı’na oy vermediği de sır değil Foça’da!

Yani? Yanisi şu: Kuzeyde Foça zaten alınmıştı ama “Serdar Mersin’e oy vermeyiz” inadı yüzünden Foça bir kez daha CHP’ye altın tepsi içinde sunuldu.

Tüm bunları neden anlattım?

MHP Foça İlçe Teşkilatı’nda günahıyla sevabıyla Turan Çetinarslan dönemi geride kaldı.

Ve MHP’nin Foça İlçe Başkanlığına Mert Yöneyer gibi çok değerli ve liyakatli bir isim getirildi.

Kendisini “Öz Foçalı değil…” yönünde kabullenmeyenler var, ama Öz Foçalı olmak artık Foça’da bir anlam ifade etmiyor. Elimde bilimsel bir veri yok ama Foça’daki Öz Foçalı sayısının en iyimser rakamla toplam nüfusun yüzde 10’undan daha fazla olacağına ihtimal vermiyorum!

Hatırlıyor musunuz?  2019 Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde, dönemin CHP Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım, Foça’da görev yapan askerlerin oy kullanacak olmasına medya üzerinden nasıl da tepki göstermişti. Yılmaz Özdil bile bu konuyu Sözcü’deki köşesine taşımıştı.

Peki, Cumhur İttifakı işaret edilen o oyların tamamını alabildi mi?

Bence eğer almış olsaydı, Foça bugün CHP’de değil, Cumhur İttifakı’nda olurdu.

Dolayısıyla çok sayıda emekli askerin de yaşadığı Foça’da MHP’nin başına asker kökenli bir ilçe başkanının getirilmesi, son derece isabetli bir karardır.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi: Foçalılar, son 2 dönemde MHP’ye oy vermeye alıştı.

Hadi daha açık konuşalım: Foçalılar MHP’yi artık içselleştirdi.

Bu noktada, Mert Yöneyer’in işi kolay değil elbet!

Neden? Çünkü artık hedef 2’ncilik olamaz. Çünkü MHP için Foça’da artık  iktidar olma zamanı.  

Rumuz: Balıkçı 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TESK: BAĞ-KUR'daki adaletsizlik zaman kaybedilmeden giderilmeli
TESK: BAĞ-KUR'daki adaletsizlik zaman kaybedilmeden giderilmeli
SEO, gazeteciliğin özünü bozdu!
SEO, gazeteciliğin özünü bozdu!