‘Erkek işi’ olarak bilinen işlerde kadınları ‘usta’ yapan proje: Kadın Ustalar

Yaşadıkları toplumun sorunlarına çözüm arayan sosyal girişimcilerin projelerini geliştirmelerine destek olan Red Bull Amaphiko, platformda yer alan girişimlerin hikayelerini ‘Sosyal Faydalılar’ video serisi adıyla yayınlıyor. Serinin son konuğu olan ‘Kadın Ustalar’ projesi, neredeyse tamamı “erkek mesleği” sanılan onlarca iş kolunda mesleki eğitiminden başlayıp istihdama uzanan süreçte kadınlara destek veriyor...

13 Eylül 2019 - 19:07

Kadınların gerçek gücünün; yeteneğinin, çalışma azmi ve titizliğinin en az erkekler kadar mevcut olduğunu göstermek adına yola çıkan Seyhun ve Sibel Ayhan’ın projesi Kadın Ustalar, kadınların çeşitli iş kollarında eğitim almasını ve istihdam edilmesini amaçlıyor.

78 ilde 20 bini aşkın kadına ulaşan proje kapsamında eğitim verilen meslek dalları arasında; seramik döşeme, laminant parke, beyaz eşya teknik servisi, bina cam filmi montajı gibi 43 meslek var.

Mesleklerin gerekliliklerine göre süresi üç gün ila dört ay arasında değişen eğitimleri; ilgili mesleğin sponsoru olan şirketleri veriyor.

Ücretsiz olarak sağlanan bu eğitimlere başvurmak da ücretsiz ve basit. Adayların yalnızca çalışmaya kararlı olmaları yeterli.

Kadın Ustalar’ın hikayesi, sistemlerinin nasıl çalıştığı ve bugün birer kadın usta olan katılımcıların gözünden yapılan Red Bull Amaphiko belgeseli ‘İşin Cinsiyeti Olmaz, Ustası Olur: Kadın Ustalar’ https://www.redbull.com/tr-tr/kadin-ustalar-sosyal-girisim-video adresinde yayında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bergama’yı uçuracak vizyon projelerin müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi
Bergama’yı uçuracak vizyon projelerin müjdesi Cumhurbaşkanı...
Slow Food'un İzmir'deki yeni üyesi Narlıdere oldu
Slow Food'un İzmir'deki yeni üyesi Narlıdere oldu