Erginer'in yeni şiir kitabı raflarda yerini aldı

‘Romantik kalem’ Erginer’den yeni kitap: Gönül Masatlarım

Erginer'in yeni şiir kitabı raflarda yerini aldı
11 Nisan 2021 - 14:40
Yazdığı aşk romanları ile tanınan ve ‘romantizmin güçlü kalemi’ olarak adlandırılan İzmirli yazar Efe Erginer, ‘Gönül Masatlarım’ adıyla yeni kitabını yayınladı.

‘Türk alfabesinin 29 harfini kullanarak sanat yapmaya çalışıyorum... Yazıyorum... Roman... Aşk romanı...” diyerek yazarlığını tanımlayan Efe Erginer, romantizmin, romantik aşkın yakasına yapışmaktan asla vazgeçmeyeceğini söylüyor.

İlahi güzelliği aşk üzerinden anlatan, bu anlamda aşkı insanın tekelinden alma iddiasında olan Efe Erginer, tam on beş senedir aşk üzerine yazıyor. Basılmış 7 kitabı, basıma hazır olan 6 kitabı ile romantik aşk yazarlığı üzerinde yetkin bir kalem olan Efe Erginer, bu sefer düz yazı dışında şiire de yelken açtı.

‘Romanın içinde öyle bir yokuş başına geliyorsunuz ki bu gönül titreşimlerini okuyucuya düz yazıyla tam olarak aktarmanız çok zorlaşıyor... O zaman düz yazıyı bırakıp hemen şiirsel anlatıma geçiyorum...Gönül Masatlarım da böyle bir kitap” diyen Efe Erginer, Gönül Masatlarım’ın oluşumunda bu düşüncenin yanında iki roman arasında gönlünün duygusal keskinliğini koruyabilmek adına şiirsel anlatımlar yazdığını söyledi.

Bu anlatımları hislerinin bileyicileri olarak gördüğünü söyleyen Erginer, “Tıpkı bıçağı bileyen masat gibi... Bir sonraki romanıma kadar duygularımı keskin ve hazır tutabilmek adına... Araya zaman girince gönül de duygular da okside oluyor... Hassasiyetlerini yitiriyorlar...” dedi.

“Şiirle hasbıhal olmak”
Kendini aşk yazarı olarak tanımlayan, şair olmadığına vurgu yapan Erginer, “Bir aşk yazarı olarak görevim aşkın her türlü varyasyonunu en az fireyle okuyucuya aktarabilmek... Bu bakımdan ben bir şair sayılmam... Ama şiiri ve şiirsel anlatımı bilirim... Ustalarım merhum Nahit Ulvi Akgün ve merhum Şadan Gökovalı ile  şiir üzerine uzun uzadıya konuşmalarımız, tartışmalarımız olmuştur” diyerek şiirle hasbıhal etmesinin kendi kalemine etkisini bize anlatıyor.

Gönül Masatlarım’ın gönlünden damıtılmış dizelerden ve şiirsel anlatımlarının bir araya gelmesinden oluştuğunu söyleyen Erginer, bu şiir tadındaki kitabın doğum öyküsünü ise şöyle özetliyor: “Bunların bir köşede boynu bükük kalmalarına gönlüm razı olmadı... Derleyip toparlamak istedim... İçlerinde hınzırca yazdığım dörtlükler olduğu gibi tematik şiirler, güzellemeler, aşk şiirleri ve uzun bir aşk hikâyesi de var... İşte ‘Gönül Masatlarım’ böyle oluştu... Duygularımı keskin tutmak ve bunları firesiz okuruma aktarabilmek adına yazdıklarımı toplayarak... Saygılarımla...”
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Petrol Sevdası TV'de İlk Kez FOX'ta
Petrol Sevdası TV'de İlk Kez FOX'ta
Yayla'da tehlike arz eden gölet kapatıldı
Yayla’da tehlike arz eden gölet kapatıldı