EGİAD Başkanı Aslan: "Türkiye, Sanayi 4.0 İle Sıçrama Yapabilir"

9 Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 9. Gelişim Platformu’nun Sanal Uygarlık etkinliğine konuşmacı olarak katılan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, gençlerle biraraya geldiği organizasyonda Sanayi 4.0 gelişmelerini, EGİAD’ın etkinliklerini ve faaliyetlerini aktardı.

EGİAD Başkanı Aslan: "Türkiye, Sanayi 4.0 İle Sıçrama Yapabilir"
12 Aralık 2019 - 11:54

Üniversite öğrencilerini iş dünyasının ünlü isimleriyle buluşturarak meslek hayatlarında ve kişisel gelişimlerinde katkı sağlamayı hedefleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 9.Gelişim Platformu’nun her sene heyecanla beklenen etkinliği bu kez "Sanal Uygarlık" konseptiyle gerçekleşti. EGİAD - Ege Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Aslan’ın da konuk konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte birbirinden değerli konuşmacılar yer aldı. Gelişen medeniyet, yeni nesil teknoloji, sanayide hızlı değişim, teknolojiye yön veren şirketler gibi başlıkların ele alındığı etkinlikte, gençlerle biraraya gelen EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, Sanayi 4.0 gelişmelerini, STK olarak etkinlik ve faaliyetlerini aktardı. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği konuşmada EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, dünyanın yakından takip ettiği Sanayi 4.0’ın ülke olarak gerisinde kalınamayacağını belirterek, “Türkiye olarak bir sıçrama istiyorsak bu devrimle gerçekleştirebileceğimizi unutmamız gerekmekte” dedi. Üniversite sıralarındaki gençlerin iki dönem arasında geçiş sağladığına dikkat çeken Aslan, “Sizlerin doğduğu medeniyet ile sizlerin yaşlandığınız dönemdeki medeniyet çok farklı olacak. Siz iki farklı döneme, büyük teknolojik değişime şahitlik edeceksiniz. Dünya genelinde kaydedilen her gelişme beraberinde bir değişim süreci getirir. Ama bu değişim sürecinde her zaman yeni fırsatlar doğar. Endüstri 4.0 yatırımlarının kısa vadede yüzde 6 istihdam artışı sağlayacağı, uzun vadede ise nitelikli iş gücü talebinde artış olacağı öngörülmekte. Bu beklentiler gerek devletlerin gerekse bireylerin eğitim sisteminden beklentilerini de değiştirecek gibi görünüyor” dedi.

Endüstri 4.0’ın beraberinde getireceği yeni istihdam olanakları doğrultusunda üniversitelerin eğitim programlarını güncellemeleri gerektiğini de hatırlatan Aslan, şöyle konuştu: “Özellikle fen bilimleri alanında çok-disiplinli yaklaşımların benimsenmesi; elektrik, elektronik, makine mühendisliği ve bilgisayar bilimlerini bir araya getiren mekatronik alanında yeni eğitim programlarının oluşturulması önem taşıyor. Aynı zamanda da gerek üniversitelerin gerekse araştırma kuruluşlarının dünya genelindeki standartları takip ederek Ar-Ge başta olmak üzere her alanda daha aktif rol alması bekleniyor. Diğer bir deyişle, Endüstri 4.0’ın sadece akademik ya da sadece ticari bir girişim olarak başarıya ulaşması mümkün olmadığı için akademi-iş dünyası-siyaset üçgeninin sağlam bir şekilde çizilmesi gerekiyor. Teknolojiyi içselleştirmiş ve büyüyen işgücüne sahip Türkiye, küresel ekonomideki rolünü değiştirecek büyük bir dönüşüm yaratma fırsatının eşiğindedir. Türkiye sanayisinin gelişmesinde ve rekabetçiliğinin arttırılmasında çok temel bir faktör ve fırsat olacağına inandığımız Sanayi 4.0 devriminin yakalanması ve öncü ülkeler arasında yer alınması için tüm paydaşların ortak bir ülke planı ve hedefi çevresinde odaklanarak çalışması bir aciliyet ve zorunluluk göstermektedir. Türkiye, önündeki bu fırsatı hayata geçirmek için gerekliliklerini, önceliklerini ve bir yol haritasını ortaya koymalıdır. Bu yol haritasının tüm paydaşlarla işbirliği içinde ve kararlı bir şekilde uygulanması önümüzdeki on yıl için ülke gündeminin en temel maddelerinden biri olmalıdır.”