Dünya sinemasından ödüllü filmler ilk kez Ankara'da!

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlediği 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sinemaseverlerle buluşuyor.

Dünya sinemasından ödüllü filmler ilk kez Ankara'da!
27 Ağustos 2020 - 09:03
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle haftaya başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Festivallerden seçkisi, Berlin, San Sebastián, Stockholm gibi dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş filmleri Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturacak. Komediden animasyona ve avangart filme uzanan 6 filmlik özel seçki; Ulrike Ottinger, Christian Petzold gibi ustaların son yapıtları ile genç yönetmenleri keşfe çağıran filmleri bir araya getiriyor. 3-11 Eylül tarihlerinde Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek festivalin biletleri ise yarın biletinial com’da satışa çıkıyor!
 
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlediği 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sinemaseverlerle buluşuyor. Festivalin Berlin, San Sebastián, Stockholm gibi dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş filmleri buluşturan “Festivallerden” seçkisinde, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan toplam 6 film, Türkiye’de ilk kez Ankara’da seyirciyle buluşacak.
 
Ustaların son işleri festivalde
“Madame X: An Absolute Ruler” (1978), Ticket of No Return” (1979), Exil Shanghai” (1997) gibi sıradışı filmleriyle tanıdığımız Ulrike Ottinger’in dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivalinde yapan otobiyografik belgeseli Paris Calligrammes”, feminist ve avangart sinemanın yaşayan efsanesinin titizlikle topladığı kişisel arşivini de ilk kez ortaya açıyor. 78 yaşındaki Ottinger’in, genç bir ressam olarak yaşadığı 60’lar Parisini ve bohem kültürünü eşsiz hayâl gücüyle canlandırdığı filmi, buluntu görüntüler, gazete kupürleri, fotoğraflar gibi çok sayıdaki görsel materyali bir araya getiriyor ve kurgucusu Anette Flemingin de desteğiyle, çeşitli formatları gerçeküstücü stiliyle kurguluyor.
 
Seçkinin bir diğer usta ismi, Yella” (2007), Barbara” (2012), Phoenix” (2014) ve Transit” (2018) filmleriyle tanıdığımız Almanyalı yönetmen Christian Petzold olacak. Petzold’un Berlin Film Festivalinde FIPRESCI Ödülü ve En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı Ödülü’nü kazanan son filmi “Undine”, romantik bir hayalet hikâyesi anlatıyor. Adını, Frederich de la Motte Fouqué, Ingeborg Bachmann gibi bir çok yazara ilhâm olmuş su perisi Undine mitinden alan film, Transit”in unutulmaz oyuncuları Paula Beer ve Franz Rogowskiyi de yeniden bir araya getiriyor. Sevdiği adam tarafından terk edilen Undine adlı kadının öç hikâyesini Hitchcockvari bir yapıyla doldurarak anlatan “Undine”, Petzoldun ilk filminden itibaren birlikte çalıştığı Hans Fromm’un görüntüleriyle de karanlık ve derin sulara çağırıyor.
 
İkinci keşifler
“Festivallerden” seçkisi, yeni yetenekleri keşfe meraklı seyirciye de sesleniyor. İlk filmi “Der Architekt” ile olumlu eleştiriler alsa da kariyerini oyunculukta sürdüren Almanyalı aktris Ina Weisse’nin 12 yıl aradan sonra yeniden kamera arkasına geçtiği filmi “The Audition / Seçmeler”, gerilim dozu yüksek bir dram sunuyor. Michael Haneke’nin “La Pianiste”i (2007) ile karşılaştırılan ve usta oyuncu Nina Hoss’un San Sebastián ve Stockholm film festivallerinden ödüllerle dönen performansıyla çıtasını yükselten film, favori öğrencisini sınava hazırlayan keman öğretmeni Ananın hırsıyla ailesi ve kariyeri arasında kalışının gerilimli hikâyesini anlatıyor.
 
2011de çektiği ilk uzunu La Mezza Stagione” ile dikkatleri çeken bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun dünya prömiyerini Berlin Film Festivalinin Panorama bölümünde yapan yeni filmi “Sow the Wind / Rüzgârı Eken”, etkileyici bir isyan ve yeniden doğuş hikâyesi anlatıyor. 21 yaşındaki ziraat mühendisi Nica’nın mezun olup döndüğü köyünde yok olmanın eşiğine gelmiş zeytin ağaçları için verdiği mücadeleyi anlatan film, güçlü görselliği ve ses tasarımıyla doğayı da başrole taşımayı başarıyor.
 
2015’te ilk filmi “The Bicycle” ile takibe aldığımız Almanyalı yönetmen Arne Körner’in ikinci filmi Gasmann” ise, yıllardır yan rollerde oynadığı tiyatro grubunda ilk başrolünü alan ve oyunda SS subayını canlandıran aktör Bernd’ün rolü ile gerçeği arasında kalışının trajikomik hikâyesini işliyor. Başrolündeki Rafael Stachowiak’ın muhteşem performansıyla büyüleyen temposu yüksek bu komedi, hicivle harmanlanmış güçlü bir siyasi drama örneği olarak karşılandı.
 
Buñuel canlanıyor
Seçkinin animasyonu “Buñuel in the Labyrinth of the Turtles”, efsanevi İspanyol yönetmen Luis Buñuel’in kariyerindeki unutulmaz anlardan birini hayal gücüyle yeniden inşa ediyor. Salvador Simo’nun Fermín Solís’in aynı adlı çizgi romanından uyarladığı ve Avrupa Film Ödülleri ile Goya Ödülleri’nde En İyi Animasyon seçilen film; seyirciyi 1933 İtalya’sına götürüyor ve “Bir Endülüs Köpeği” ve “Altın Çağ” filmleriyle ağır eleştiriler almış Luis Buñuel adlı genç yönetmenin, çatıları kaplumbağa kabuğuna benzeyen evlerin olduğu Las Hurdes köyünde yeni filmini çekebilmek için yaşadığı inanılmaz olayları canlandırıyor.
 
%50 kapasite gözetilecek
Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ve küresel salgın nedeniyle ertelenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, izleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullarda ve Covid-19 tedbirlerinin alınacağı salonlarda yapılacak. Seyircisine güvenli izleme alanları ve deneyimi yaratabilmek için uzmanlar eşliğinde çalışan festival; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol’un bilimsel danışmanlığında ve vakıf yönetim kurulu üyesi psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Selçuk Candansayar’ın eşliğinde T.C. Sağlık Bakanlığı'nın önlemlerini gözeten bir düzenleme de hazırladı.
 
Biletler 28 Ağustos’ta satışa çıkıyor!
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin biletleri, 28 Ağustos Cuma gününden itibaren Kızılay Büyülü Fener Sineması gişelerinde ve biletinial com’da satışta olacak.
 
 31. Ankara Uluslararası Film Festivali
3-11 Eylül 2020, Kızılay Büyülü Fener Sineması
 
DÜNYA SİNEMASI: FESTİVALLERDEN
 
Buñuel Kaplumbağaların Labirenti’nde / Buñuel en el laberinto de las tortugas / Buñuel in the Labyrinth of the Turtles
Salvador Simó
İspanya-Hollanda-Almanya, 2018
 
Gasmann
Arne Körner
Almanya, 2019
 
Paris Calligrammes
Ulrike Ottinger
Almanya-Fransa 2020
 
Rüzgârı Eken / Semina il vento / Sow the Wind
Danilo Caputo
2020, İtalya-Fransa-Yunanistan
 
Seçmeler / Das Vorspiel / The Audition
Ina Weisse
Almanya-Fransa, 2019
 
Undine
Christian Petzold
Almanya-Fransa, 2020
 
DÜNYA SİNEMASI: ANISINA
 
Aylaklar / I Vitelloni
Federico Fellini
İtalya-Fransa, 1953
 
Clairein Dizi / Le genou de Claire / Claire's Knee
Fransa, 1970
 
DÜNYA SİNEMASI: VİŞEGRAD GÜLÜMSÜYOR
 
Snowdrop Festivali / Slavnosti snezenek / The Snowdrop Festival
Jirí Menzel
Çekya, 1984
Aziz Peterin Şemsiyesi / Szent Péter esernyője / St. Peter's Umbrella
Frigyes Bán, Vladislav Pavlovic
Slovakya-Macaristan, 1958
Eroica
Andrzej Munk
Polonya, 1958
Profesör Hannibal / Hannibál tanár úr / Professor Hannibal
Zoltán Fábri, Macaristan, 1956, 89

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İkinci el otomobil piyasası durgun: "ÖTV indirimi beklentisi pazarı kilitledi"
İkinci el otomobil piyasası durgun: "ÖTV indirimi beklentisi...
E-ticaret tüketim alışkanlıklarını nasıl etkiledi?
E-ticaret tüketim alışkanlıklarını nasıl etkiledi?