Diş Hekimliği Öğrencilerinin Beyaz Önlük Heyecanı

DİŞ HEKİMLİĞİ ÖĞRENCİLERİNİN BEYAZ ÖNLÜK HEYECANI

Diş Hekimliği Öğrencilerinin Beyaz Önlük Heyecanı
08 Aralık 2018 - 22:09

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencileri için ‘Beyaz Önlük Giyme’ Töreni düzenlendi.

Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Dr.İrfan Karadede’nin ev sahipliğinde düzenlenen beyaz önlük giyme töreni, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Saffet Köse, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Turan Gökçe, Dekanlar, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necdet Erdilek ile eski Dekanı Prof. Dr. Beyser Pişkin, İzmir Diş Hekimleri Oda Başkanı Dr. Murat Sütpideler ile gençlerin mutluluğuna ortak olmak isteyen ailelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Törenin başında öğrenciler adına bir teşekkür Sınıf Öğrenci Temsilcisi Sümeyra Aydoğan, ‘önce zarar verme’ ilkesiyle hekimlik sıfatına layık olmak için bir ömür boyu çalışacaklarının sözünü verdi. 

“Diş Hekimliğinde saha fakültedir.” 

Törende  genç meslektaşlarına seslenen Dekan Prof.Dr.Dr.İrfan Karadede ise diş hekimliği eğitiminin zorluğuna dikkat çekti. Gençlerin başarılarında hiç kuşkusuz ailelerin büyük payı olduğunu kaydederek ailelere teşekkür eden Prof.Dr.Dr.İrfan Karadede, “Bundan sonraki süreçte öğrencilerimiz bizlere emanet edildi. Bu süreçte hedef sadece teorik eğitim değildir. Birçok fakültede saha şantiyedir ya da sahadaki iş tecrübeleridir.  Diş Hekimliğinde ise saha fakültedir.  Çekirdek eğitim programının getirdiği yeterlilikler, yetkinlikler düzeyinde öğrencilerimiz mezun olur ve sahaya çıktığında bir muayenehanede hizmet verme, hastaları tek başına tedavi etme donanımında olur.” dedi.

“URAP dünya sıralamasında ilk 200’de’yiz.”

Hekim adaylarının eğitimleri esnasında el becerilerinin gelişerek, üç boyutlu düşünme kapasitelerinin artacağını söyleyen Prof.Dr.Dr. Karadede, İKÇÜ Diş Hekimliği’nin dünya sıralamasında yükselen başarısına da vurgu yaparak; “İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi, URAP dünya sıralamasında ilk 200’de, Shangay sıralamasında ise ilk 300’de yer alıyor. Bizler yüksek puanlarla fakültemizi kazanan öğrencilerimizin mutluluğunu yaşarken, sizler de dünya sıralamasında ilk 200’de yer alan bir fakültede okumanın ayrıcalığını yaşayarak mezun olacaksınız. 5 yıl sonra mesleklerinde başarılı hekimler olacağınızdan hiçbir şüphemiz yok. “ diye konuştu.

“Hekimlerin yükü arttı.”

İzmir Diş Hekimleri Oda Başkanı Dr. Murat Sütpideler de genç hekim adaylarını kutlayarak başladığı konuşmasında, kamuda diş hekimliği istihdamının son yıllarda arttığını söyledi.
İstihdam rakamları artarken koruyucu önleyici hizmetlerin yerine tedavi edici ve döner sermaye gelirlerini arttırıcı uygulamaların öncelendiğini vurgulayan Dr. Murat Sütpideler, “Bu nedenle de hekimlerimizin yükü arttı. Öte yandan 2005 yılında 15 olan diş hekimliği fakülte sayısı 2018 yılında 86’ya ulaştı ve şu an 60’ın da eğitim veriliyor. 2016 yılı sonunda 29417 diş hekimi vardı ve bir hekime 2713 hasta düşmekteydi. Diş hekimi sayısı 2025 yılında bu hesaplamalarla 64 bine ulaşacak ve Bir hekime 1338 hasta düşüyor olacak. Bu AB normlarının altında bir değerdir. Bu nedenle bu oranların dikkate alınması ve 2019 yılından itibaren kontenjanların düşürülmesi gerekir.” dedi.  

“Bilimsel gelişmeleri takip ediniz.”

Hekim adaylarına tavsiyelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Köse, bilim dünyasındaki gelişmeleri takip etmenin kendilerini geliştirme noktasında oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.
Prof. Dr. Köse, “Öğrencilerimizden beklentimiz, iyi yetişmeleri ve alanlarını çok iyi takip etmeleridir. Çok dinamik bir alana sahipsiniz. Bilimsel dünyadaki baş döndürücü gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.  Bunun yanında bir de meslek ahlakına sahip ve bu ilkeleri içselleştirerek çalışmalısınız.” diye konuştu.

Her şeyin arttıkça değerinin azalacağı, bunun dışında kalan tek şeyin ise akıl olduğu, akıl arttıkça değerinin artacağı ile ilgili vecizeyi hatırlatan Prof. Dr. Köse,  akla değer katan da onun kişiyi geliştirecek şekilde kullanılması olduğuna işaret ederek; “86 Diş Hekimliği Fakültemizin olması sevindirici bir gelişme. Bu hizmet alanların genişlemesi açısından çok önemli. Ama bundan daha önemlisi kalite. Çokluk içinde sizi farklı kılacak olan da bahsettiğim gibi meslek hayatında bilimsel gelişmeleri yakından takip etmek ve meslek ahlakına sahip olmaktır. Hem bu alanda bir dinamik süreç içinde olmanızı hem de ahlaki ilkelerin yön verdiği iyi bir meslek hayatı diliyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Bölümlerine birincilikle yerleşen öğrencilere teşekkür belgesi takdiminin ardından, Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Yalçın Öztüfekçi’nin sunduğu müzik dinletisi beğeniyle takip edildi. Tören, beyaz önlük mutluluğu taşıyan 150 öğrencinin, mesleki eğitime adımının sembolü olan Diş Hekimliği Andını okumasıyla son buldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını Değerlendirdi
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını...
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını Kaybetti
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını...