Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Narlıdere'de kutlandı!

Narlıdere Belediyesi,  Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94’üncü yıl dönümünü kutladı. Gerçekleşen etkinlikte ...

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Narlıdere'de kutlandı!
01 Temmuz 2020 - 13:11
Narlıdere Belediyesi,  Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94’üncü yıl dönümünü kutladı. Gerçekleşen etkinlikte Türk Denizciliği’nin tarihi gelişimi, denizlerdeki hakimiyet olgusu ve deniz ürünlerinin önemi konuşuldu. Başkan Ali Engin “Denizlerimiz, ulusal egemenliğin en büyük sembollerinden. Korumak ve geliştirmek öncelikli görevimiz” dedi.
 
TÜRK DENİZCİLİĞİN GELİŞİMİ ANLATILDI
Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı ve Gazeteci Nedim Atilla konuşmacı olarak katıldığı tören, Sahilevleri Balıkçı Barınağı’nda gerçekleşti. Belediye Başkanı Ali Engin, Narlıdere Slow Food Birliği başkanları İlke Engin ve Tuna Türksever, CHP İlçe Başkanı Mesut Durgun, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve balıkçılar katıldı.
 
“ULUSAL BAĞIMSIZLIĞIMIZIN SEMBOLÜ”
Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Denizlerdeki sosyal ve ticari hakimiyetimiz ulusal bağımsızlığımızın en büyük sembollerinden biridir. Bu gücü bize kazandıran Ulu Önderimiz Atatürk’e şükran borçluyuz. Denizlerimizi temiz tutmaya, deniz canlılarını korumaya ihtiyacımız var. Bu da bizim en önemli görevimiz. Geçen yıl başlattığımız ve geleneksel hale getireceğimiz Deniz Festivali’nde de bu değerlerimize farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

“ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN YÜRÜMELİYİZ”
Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Kemal Arı “Denizcilik kültürünü geliştirmeyi ve Türk Denizciliğini daha ileri seviyelere getirebilmeyi amaçlayan Kabotaj Kanunu’nın yıl dönümünü her yıl coşkuyla kutluyor olmamız çok değerli. Ulusal bağımsızlığımızın simgelerinden olan denizlerdeki hakimiyetimizi, Atatürk’ün gösterdiği ilkeler doğrultusunda sonsuza kadar korumalıyız” diye konuştu.

“BİO-ÇEŞİTLİLİK ÖNEMLİ”
Gazeteci Nedim Atilla “Deniz ürünlerinin çeşitliliği, bu anlam elde edilecek maksimum yarar, denizciliğin en kıymetli alanlarından biri. Atatürk 1937’de bu bio-çeşitliliğin temelini attı. Kıyı balıkçılığı Slow Food’un en önemsediği konu. Küçük üreticiyi nasıl destekliyorsak, kıyı balıkçılığını da desteklemeliyiz. Çünkü bir gün balık biterse, yolun sonuna gelmişiz demektir. Bu da kabotaj kadar önemli bir konu” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üsküdar'da "Değişim Benden Başlar" Projesi Hayat Geçiriliyor
Üsküdar’da “Değişim Benden Başlar” Projesi Hayat...
Endokrin sistemi bozan maddeler ve alınması gereken önlemler
Endokrin sistemi bozan maddeler ve alınması gereken önlemler