Büyükşehir'in 37 milyonluk projesi sorunu çözdü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz seviyesinin altında kalan Mavişehir'de özellikle şiddetli lodosun olduğu günlerde deniz seviyesinin yükselmesiyle oluşan taşkınlara son vermek için yaptığı Kıyı Rehabilitasyon Projesi etkisini gösterdi.

Büyükşehir'in 37 milyonluk projesi sorunu çözdü
13 Aralık 2021 - 18:50

Mavişehir'de su taşkını yaşanmadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz seviyesinin altında kalan Mavişehir'de özellikle denizin yükseldiği dönemlerde yaşanan su baskınlarını önlemek için hayata geçirdiği Kıyı Rehabilitasyon Projesi’nin etkileri görüldü. Son iki gündür kenti etkisi altına alan sağanak yağışlarda bu bölgede su taşkını yaşanmadı. Durum mahalle sakinlerinde memnuniyet yarattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz seviyesinin altında kalan Mavişehir'de özellikle şiddetli lodosun olduğu günlerde deniz seviyesinin yükselmesiyle oluşan taşkınlara son vermek için yaptığı Kıyı Rehabilitasyon Projesi etkisini gösterdi. Meteorolojiden alınan bilgiye göre uzun yıllar Aralık ayı ortalamasının üzerinde yağışı ayın ilk 13 gününde alan Karşıyaka'da projenin uygulandığı Mavişehir bölgesinde korkulan olmadı.


Artık sona erdi

Mavişehir Mahallesi Muhtarı Gürol Küçükgörür, “Maalesef yıllardır en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi burada denizin yükselmesiyle birlikte mahalle içine kadar gelen sulardı. Son yapılan rehabilitasyon projesiyle bunun sona erdiğini düşünüyoruz. En son yağışlar sonrasında deniz yükselmesi olmasına rağmen sıkıntı yaşamadık. Projenin su baskınına engel olduğu sabitlenmiş oldu” ifadelerini kullandı.


Fark hissedildi

Rehabilitasyon çalışmasının bölgeye nefes aldırdığını aktaran mahalle sakini Zeki Sungur ise, “16 senedir burada oturuyorum. Denizin taşması burada daha önce bazı problemler yarattı. Bugün çalışma yapılan bölgeyi dolaştım. Son yağışların şu anda bizim mahalleye etkisi olmadı. Çalışmanın faydası oldu, olacağına da inanıyorum. Kendim gittim, dolaştım, gördüm. Herhangi bir zorlukla karşılamadık. Denizin taşıp bu tarafa geçtiğini görmedim. Fark hissedildi. Suyun gümbür gümbür bu taraflara geçtiğini geçmişte görmüştüm” dedi.


Çalışma kapsamında neler yapıldı?

Peynircioğlu Deresi yakınındaki Deniz Kent Restoran önünden başlayıp kuzeye doğru Mavi Ada bölgesini de içine alan 2.2 kilometrelik sahil hattında Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar Ekim ayında tamamlandı. Çalışmalar kapsamında sahil bölgesinde hem deniz suyu kabarmasıyla meydana gelebilecek taşkını hem de zemin altından deniz suyu geçişini engellemek için yerin 4 metre altında yapılan 2,2 kilometrelik su içi betonu imalatı yapılmış; ön kısımda kaya tahkimatı da yeniden imal edilmişti. Ön kısımda deniz seviyesinden 160 santimetre yüksekte yapılan kaya tahkimatının alanı dalga etkisinden koruması hedeflendi. Ayrıca yerleşim bölgelerindeki yağmur suyunu toplamak üzere bin 707 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşendi. Toplanan sular mevcut terfi merkezindeki pompalar aracılığıyla denize verildi. Proje kapsamında halkın denizle bağını güçlendirmek için 53 ve 32 metre uzunluğunda iki adet deniz merdiveni ve çocukların kuşları tanıyacakları kuş adacıkları da yer alıyor. Bu alan sanatsal etkinlikler için de kullanılacak.

Aralık ayı ortalamasının üzerinde yağışlar
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre Karşıyaka bölgesinde (2014 – 2021) Aralık ayı uzun yıllar ortalaması 75.4 kilogram iken, 1-13 Aralık 2021 tarihleri arasında metrekareye 131.5 kilogram yağış düştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını Değerlendirdi
Dikili Belediye Başkanı Kırgöz, 100 Günlük Çalışmalarını...
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını Kaybetti
Bergama Orman İşletme Müdürü Şahin Dönertaş Hayatını...