Bornova'da doğal tarım dönemi

Bornova Belediyesi, doğaya dönmek isteyenlere yol gösterecek uygulama ve etkinliklerin yapılacağı Doğal Tarım Çiftliği kuruyor...

Bornova'da doğal tarım dönemi
29 Eylül 2019 - 11:42

Bornova Belediyesi, ilçenin eski köy yerleşimlerinden olan Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönüm alanı Doğal Tarım Çiftliği’ne dönüştürüyor. Toprak iyileştirmeleri tamamlanan, ormanlık alanın ortasındaki atıl arazi, hem çiftçiler hem de doğal tarıma yönelen gönüllü vatandaşların, kullanımına sunulacak.  Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, doğal tarım yöntemleriyle, yani toprağı işlemeden, ağaçları budamadan, ilaç kullanmadan bir gıda ormanı yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

SEBZE BAHÇESİ DE OLACAK

Doğal Tarım Çiftliği’nde ekosistemde yer örtücüler, onun üstünde tıbbi ve aromatik bitkiler, küçük çalı bitkileri, küçük ve büyük ağaçlar, her türlü meyve ağacı ve diğer ağaçlar olacak. Alanın bir kısmı da sebze bahçesi olarak kullanılacak. 20 dönümlük arazi içinde oluşturulacak gölet ise sulama amaçlı kullanılırken, pek çok canlı türü için yaşam alanı olacak. Gönüllüler hem oluşturulan ekosistemin gelişimini izleyebilecek hem de bu ekosistemle uyumlu tohumları toprakla buluşturabilecek.

GÖNÜLLÜLER ALANI İNCELEDİ

Bornova Belediyesi Tarımsal  Hizmetler Müdürlüğü,  toprak iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından gönüllüleri alanda buluşturdu. Alanda incelemeler yapıp yetkililerden bilgi alan gönüllüler adına konuşan İrfan Özbilgin, “Türkiye’de uzun zamandır bir doğal tarım çiftliği kurmak istiyorduk. Başkan İduğ’un desteğiyle, gönüllüler olarak el birliği yapıp, bu çiftliği oluşturacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

KENDİ İÇİNDE DEVİNECEK

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Peyzaj Mimarı, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Güney ise Doğal Tarım Çiftliği’nde tam bir ekosistem çalışması yapılacağını belirterek, “Doğada otsu bitkiler, çok yıllık otsular, alt çalı, orta çalı, büyük çalı, küçük ağaçlar ve büyük ağaçlar bir bütün oluşturur. Biz böcekler ve kuşlarla birlikte kendi içinde devinebilecek, zararlarını kendi kendine karşılayabilecek bir sistem kurmuş olacağız. Birçok bitkiyi tanıtıp insanlara doğa sevgisi aşılayacağız” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarım Bakanlığının Kadın Balıkçı Projesine Foça'dan Destek
Tarım Bakanlığının Kadın Balıkçı Projesine Foça’dan...
Site aidatları kira bedeline yaklaştı
Site aidatları kira bedeline yaklaştı