Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankaralılara kültür sanatla dolu 23 gün yaşattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankaralılara kültür sanatla dolu 23 gün yaşattı.

Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankaralılara kültür sanatla dolu 23 gün yaşattı
25 Ekim 2022 - 13:25

BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ, ANKARALILARA KÜLTÜR SANATLA DOLU 23 GÜN YAŞATTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankaralılara kültür sanatla dolu 23 gün yaşattı. Başkentin her köşesinde sanatın büyülü atmosferinin hissedildiği Başkent Kültür Yolu Festivali, konserlerden sergilere, spor müsabakalarından söyleşilere, çocuk etkinliklerinden tiyatro ve film gösterimlerine kadar 7’den 70’e herkese farklı bir kültür sanat deneyimi sunarak, Ankara’nın sahip olduğu kültürel mirası geniş kitlelere aktardı. 
 
Başkent Kültür Yolu Festivali’nde başkentin kültür ve sanat adası CSO Ada Ankara, Süperstar Ajda Pekkan’dan İslami müziğin önemli temsilcilerinden Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a kadar birbirinden değerli sanatçıların konserlerine ev sahipliği yaptı. Günümüzün en parlak caz yeteneklerinden biri olarak nitelendirilen Stacey Kent, Portekiz’e özgü bir folk müziği türü olan Fado şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran Mariza, İspanya’nın en özel seslerinden olan ve “Romantizmin Tutkulu Sesi” olarak bilinen Luz Casal, soul rock müzik türünün en iyi yorumcularından biri olarak kabul edilen, Müslüman olmasının ardından Türkiye'ye yerleşen ABD'li sanatçı Della Miles, caz ritimlerini Fars köklerinden gelen etnik melodilerle birleştiren Liraz da Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankaralılarla buluştu. 

Başkent Kültür Yolu Festivali’nde sadece çok özel konserlere ev sahipliği yapan ve bu konser için kapılarını uzun bir aradan sonra ilk kez açan Cumhuriyet Müzesi’nde ise piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu’nun konseri Ankaralıların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. 
 
Festival kapsamında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, CSO Ada Ankara’da önemli konserlere imza attı.  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Devlet Çoksesli Korosu ile Alman besteci Carl Orff’un ölümsüz sahne kantatı Carmina Burana eserini seslendirirken, Türkiye-Japonya Dostluk Konseri’ne de imza attı. Şef Victor Aviat ve solist Nino Gvetadze ile bir konser veren orkestra, şef Vladimir Ponkin ve Solist Helene Boulegue ile Birleşmiş Milletler Özel Konseri’nde izleyicilere unutulmaz saatler yaşattı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ayrıca Azerbaycanlı besteci ve piyanist Şahin Növresli’ye eşlik etti. CSO Ada Ankara, Azeri besteci “Fikret Amirov’u Anma Yılı” çerçevesinde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile dünyaca ünlü solistlerin yer aldığı anma gecesi konserinde de sanatseverleri ağırladı. Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın Kristine Opolais ve Murat Karahan’ın seslendirdiği opera aryaları ve napolitenlere eşlik ettiği konsere ev sahipliği yapan CSO Ada Ankara, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun Aşk Eri Hazreti Mevlana’yı Anlamak isimli etkinlikte sanatseverleri ağırladı. 
 
Senfoni ile Neşet Ertaş türkülerinin yanı sıra Müslüm Gürses, Barış Manço ve Cem Karaca şarkılarının seslendirildiği konserler festivalin unutulmaz anlarından oldu. 
Festival boyunca Murat Boz, Ceza, Sena Şener, Aydilge, Zakkum, Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun Troya gösterisi, Retrobüs, Jabbar & Deeperise, Uğur Işıldak, Tepecik Filarmoni ve Akatay Project, Brooklyn Funk Essentials, Noche Flamenca, Hilal Akın, Emrah Hacıoğlu ft. Canto Orkestrası, 90’lar Türkçe Pop Partisi, Cazın Kartalları, Reşit Kemal, Emre Nalbantoğlu Trio ve De Lejos ise ücretsiz olarak Ankaralılarla buluştu. 
 

1000 Seymen’le Ankara’nın başkent oluşu kutlandı

‘Başkent Kültür Yolu Festivali’ kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Ankara’nın başkent oluşunun 99’uncu yılı, aralarında çocuk Seymenlerin de olduğu 1000 kişilik Seymen Alayı ile kutlandı. Ankara’nın başkent oluşunun 99’uncu yılına ilişkin kutlamalar akşam saatlerinde de konserler ve video mapping ile devam etti. Cumhuriyet Müzesi’ne yansıtılan Ankara’nın başkent oluşu temalı video mapping görsel bir şov yaşattı. 
 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un başlattığı ‘Sanat İçin Koş’ etkinliği 4,7 kilometrelik Başkent Kültür Yolu güzergahında Ankaralıların yoğun katılımı ile gerçekleşirken, festivalin ilgi çeken flash mob etkinliklerinden ‘Bizi Yönet’ ile sanatseverler orkestra şefi olmanın tadını çıkardı. Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle ‘tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe’den ilham alan Göbeklitepe Operası ise Büyük Tiyatro’da Ankaralı sanatseverlerle buluştu. Büyük Tiyatro’da ayrıca Carmen, Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel baleleri ile Tosca Operası ve Elektronika Dans Gösterisi sahnelendi. Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankara Resim ve Heykel Müzesi Türk Ocağı Salonu ise Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikaline ev sahipliği yaptı. 


 ‘Satırbaşı Ankara: Edebiyat Söyleşileri’ önemli isimleri ağırladı 

Başkent Kültür Yolu Festivali, ‘Satırbaşı Ankara: Edebiyat Söyleşileri’nde ise Türkiye’nin ve dünyanın önemli yazarlarını ağırladı. Türk edebiyatının en önde gelen genç kuşak yazarlarından biri olarak romanlarının yanı sıra ödüllü belgesel ve kurmaca film senaryoları ile tanınan Tarık Tufan, kitapları birçok farklı dile çevrilmiş ve ödüller almış olan New York Times'ın çok satan yazarı Kobi Yamada, yazdığı kitaplarla çocukların erken okuryazarlık yolculuklarına eşlik eden ve kitapları çok çeşitli dillere çevrilerek dünyaya yayılmış ödüllü yazar Sara Şahinkanat ve Portekizli yazar Gonçalo M. Tavares
Ankaralı okurlarıyla buluştu. 
 

Çok özel sergiler Ankaralılarla buluştu

Festival boyunca Ankara’nın tarihinde önemli yer tutan mekanlarda gerçekleşen sergiler sanatseverlere farklı deneyimler sundu. Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında CSO Ada Ankara ‘Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması Sergisi’ne ev sahipliği yaparken, Ankara Etnografya Müzesi ‘Osmanlı’dan Günümüze Kahve Kültürü Sergisi’yle Ankaralıları ağırladı. Az bilinen erken Cumhuriyet dönemi fotoğraf ve belgelerinin yer aldığı ‘Cumhuriyet’in Arşivi’ sergisi Cumhuriyet Müzesi’nde, ‘Yeni Medya: Eskizden Piksele Dijital Sanat’ sergisi ise Cumhuriyet Müzesi’nin Sığınak Sanat ve Teknoloji Alanı’nda gerçekleşti. Roma'nın Ankyra'sı: Juliopolis Antik Kenti Kazıları Sergisi ise Roma Hamamı’nda, ‘Geçmişin İzinde: Katı' ile Zirve Eserlerin Yeniden Yorumu’ sergisi ise Yunus Emre Enstitüsü’nde sanatseverlerle buluştu. Ankara Resim ve Heykel Müzesi, katılımcı çocuklar tarafından üretilen resimlerin sergilendiği ‘Düşlerim Müzede’ sergisinin yanı sıra küratörlüğünü Beste Gürsu’nun üstlendiği ‘100’e 1 Kala’ sergisiyle, çağdaş Türk sanatının farklı disiplin ve jenerasyonlarından, akademik kariyere sahip 99 sanatçının eserlerini bir araya getirdi. Ankara keçisinin ününün yeniden hatırlanması ve geleceğe taşınmasını amaçlayan ‘Ankara Keçisinin İzinde’ sergisinde ise 23 farklı sanatçı tarafından boyanan keçiler yer aldı. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfta bulunan sergi festival boyunca farklı mekanlarda sergilendi. Festivalin ilgi çeken bir diğer sergisi ise ‘Ressamların İzinde: Ankara’ oldu. 
 
Anadolu Medeniyetleri Müzesi ise Türkiye’nin Dünya Miras Alanları Fotoğraf Sergisi ile Ankara’nın Gladyatörleri Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. Başkent Kültür Yolu Festivali’nin en gözde etkinlikleri arasında yer alan, Türk resim sanatına emek ve gönül vermiş sanatçıların şehrin farklı noktalarında gerçekleştirdikleri ‘Art Meydan: Sanat Her Yerde’ projesinde ortaya çıkan eserler de Sanatçı Mehmet Ali Doğan’ın küratörlüğünde Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilendi.
 
Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi ise ‘2022 Birleşmiş Milletler Cam Yılı’ kapsamında camın sanatsal malzeme olarak kullanımına dikkat çekmek için ‘Sanatsal Cam Sergisi’ni ağırladı. Kurtuluş Savaşı Müzesi ise ‘Millî Mücadele Komutanları: Askeri Üniforma Sergisi’ kapsamında, İstiklal Madalyaları ve çeşitli nişanları olan Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele kahramanları Sakallı Nurettin Paşa, Cevdet Sunay, Kazım Orbay, Asım Gündüz, Selahaddin Adil ve İrfan Uludaoğan’a ait üniformalar ve şahsi eşyalar ziyaretçiler tarafından görüldü. 
 
Çocuklar için birbirinden özel etkinliklerin yer aldığı Başkent Kültür Yolu Festivali’nde ‘Çocuk Olimpiyatları’ndan okçuluk eğitimine, antik dönem ekmek yapımından Sherlock Holmes Dedektiflik Atölyesi’ne, film ve tiyatro gösterimlerinden farklı disiplinlerdeki atölyelere kadar çok sayıda etkinlikle çocuklar eğlenirken öğrenmenin keyfine vardı. Festival boyunca gerçekleştirilen ‘Ay’ isimli enstalasyon etkinliği ile antik ekmek, antik yemek, kahve kültürü ve ikramı gibi gastronomi etkinlikleri de Ankaralıların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı Gönüllü Ordusu Yetiştiriyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı...
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Konak'taki Elektrik Kaçağı Faciasına İlişkin Açıklama:
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Konak'taki Elektrik Kaçağı...