Aydın ve Nilgün Ilgaz Radyo Trafik Marmara'da

Edebiyatın usta ismi Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz ve gelini Nilgün Ilgaz, Radyo Trafik Marmara stüdyolarında, Mert Erdoğan’ın sunduğu “Yazarın Dilinden” programının konuğu oldu.

Aydın ve Nilgün Ilgaz Radyo Trafik Marmara'da
19 Eylül 2018 - 14:06

Programda öne çıkan başlıklar şöyle;

“Tims Hababam Sınıfını yeniden çekiyor”

“Babam, Rıfat Ilgaz aslen bir öğretmendi. Yatılı okulda okumuştu. Ben de yatılı okulda okudum. Birbirimize anılarımızı anlatırdık. Babam Hababam Sınıfı’nı yazarken anılarımızı birleştirdi. Bacak İsmail bizim hocamızdı o sonra kitaptaBadi Ekrem oldu. Kendisinin arkadaşı Safranbolulu Öküz Ahmet, İnek Şaban oldu. Baba oğul aramızda anıları aktarırken bir prototip yaratıldı. Mesela Kel Mahmut’un gerçek hayatta saçı vardır ve çok gürdür. Bütün bunlar edebiyat dünyamıza canlılık getirdi. Hababam Sınıfı roman olarak başladı. Bir lise öğrencisi, Zeki Alasya,babama mektup yazıp ben bunu sahnelemek istiyorum diyor. Babam da diyor ki; tiyatro olabileceğini ilk farkeden kişi sensin o yüzden kabul ediyorum. Zeki Alasya okul hayatı boyunca oyun olarak sergiliyor. Daha sonra Küçük Sahne’de de sahnelendi. Ardından Atıf Yılmaz film yapmak istedi. Fakat orada sansürde bir hanım kel dedirtmem öğretmene dedi ve film yapılmasına müsade etmedi. Sonradan Arzu film, film sürecini başlattı. Şu an yeniden bir Hababam Sınıfı projesi var. Tims filmini yeniden çekmek istedi. Çok iyi niyetli başladılar. Gazete ilanıyla oyuncu seçmek istiyorlar. Arzu film de öyle yapmıştı, esas kadro değerli sanatçılardan oluşuyordu ama sınıfın öğrencileri böyle seçilmişti. Büyük bir proje olarak bakılıyor ve bu sefer olsun isteniyor. İyi bir ekonomik destek de var. Umuyoruz iyi olur.”

“Milli Eğitim Bakanlığıöğretmenlere Hababam Sınıfı okumalarını öneriyor”

Miili Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmenlere okumasını tavsiye ettiği kitaplar arasındaHababam Sınıfı da var çünkü orada gerçek öğretmen tipi var. Bunlar bir öğretmenin çok değerli anıları. Anlatılmak istenen; kötü öğretmen, öğrenci, veli yoktur ama kötü eğitim sistemi vardır. Bugünkü Milli Eğitim Bakanlığı da aynı şeyi savunuyor, öğretmenleri iyi yetiştirirsek iyi öğrenci de yetişir. İyi öğrenci yetişirse veliler de iyi olabilir. Bütün bunların başarılı olması için de eğitim sisteminin başarılı olması gerekir.”