Anadolu Masalları Projesi’ne öğrenci desteği

Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Anadolu Masalları Projesi’ne Destek

Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce bir UNESCO projesi olarak hayata geçirilen Anadolu Masalları Projesi’ne destek verdi.

02 Haziran 2019 - 19:45

Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, proje kapsamında, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla 30 Mayıs’ta Ankara’da açılışı yapılan Anadolu Masalları Tanıtım Toplantısı ve Resim Sergisi’nde yer alan masalların görselleme çalışmalarına katkıda bulundu.

Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce, çocukları, kendi hayal güçlerini zenginleştiren ve onlara farklı dünyaların kapılarını açan masallarla tanıştırmak amacıyla hayata geçirilen Anadolu Masalları Projesi’ne destek verdi.

Bir UNESCO projesi olarak hayat bulan proje kapsamında, 30 Mayıs 2019 tarihinde Ankara MEB Beşevler Şüra Salonu’nda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla Anadolu Masalları Tanıtım Toplantısı ve Resim Sergisi gerçekleşti. Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ise sergide, 4 masalın görselleme çalışmalarıyla yer aldı. Katkıda bulundukları masallar ise; Keloğlan ve Kırk Haremiler, Karga ile Tilki, Ayşe Fatma Kuzular, Köpek Yavrusu ile Kedi oldu.

Projede öncelikle en sevilen masallar akademik bir heyet tarafından derlenmiştir. Derlenen masallar, alanında uzman akademisyenlerce incelenerek toplamda 80 masal çocukların seviyesine uygun şekilde yeniden düzenlenmiştir. Sonrasında bu masallar kültürel mirasa uygun bir şekilde Güzel Sanatlar Liselerindeki öğrenciler tarafından görsellenmiştir.

Serginin Türkiye’nin yedi bölgesinde ve Paris’te açılması planlanıyor

Anadolu Masalları Resim Sergisi’nin Türkiye’nin yedi bölgesinde bulunan çeşitli illerde ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu desteğiyle Paris’te açılması planlanıyor.

Kaynak: unite.com.tr
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük Satıldı!
İnci Sözlük ve Uludağ Sözlük Satıldı!
İş ve okul stresi diş sıkmaya neden olur mu?
İş ve okul stresi diş sıkmaya neden olur mu?