Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasına katılacak filmler belli oldu!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iki yıl aradan sonra geri dönen Ulusal Yarışmalarında uzun metraj kategorisinde yarışacak filmler açıklandı.

04 Ekim 2019 - 09:48

50 filmin başvuru yaptığı ve Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun ile sinema yazarları Sevin Okyay ile Mehmet Açar’ın ön jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucu 10 film seçildi. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl; Ali Aydın’ın “Kronoloji”, Ali Özel’in “Bozkır”, Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı”, Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler”, Leyla Yılmaz’ın “Bilmemek”, Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in “Omar ve Biz”, Onur Ünlü’nün “Topal Şükran'ın Maceraları”, Orçun Behram’ın “Bina”, Özkan Yılmaz’ın “Soluk” ve Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü, vs.” adlı filmleri yarışacak. 

Antalya’da dünya prömiyerleri
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki filmlerden 8’i (“Aşk, Büyü, vs.”, “Bilmemek”, “Bina”, “Bozkır”, “Ceviz Ağacı”, “Omar ve Biz”, “Soluk”, “Topal Şükran'ın Maceraları”) Türkiye’de ilk kez seyirci önüne çıkarken, 6 filmin de dünya prömiyeri 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleşecek.

Jüri başkanı Zeki Demirkubuz
Başkanlığını yönetmen Zeki Demirkubuz’un yapacağı ve görüntü yönetmeni Emre Erkmen, yazar ve senarist Latife Tekin, oyuncu ve senarist Mert Fırat ile oyuncu ve yapımcı Şebnem Bozoklu’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, aralarında 250 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülü’nün de olduğu 14 kategoride, toplam 720 bin TL tutarındaki ödülün sahiplerini belirleyecek. Bu yıl ilk defa yarışmadaki filmlerden birinde kamera arkası ya da önünde çalışan bir kadın sinemacıya 50 bin TL tutarında Cahide Sonku Ödülü verilecek. Yarışma seçkisinde ayrıca, Antalyalıların oylarıyla seçilecek bir filme de İzleyici Ödülü sunulacak.

‘Yılın Yönetmeni’ni FİLM-YÖN seçecek
Ulusal Uzun Kurmaca Film Yarışması’nda ayrıca, Biket İlhan, Murat Düzgünoğlu ve Melih Saracoğlu’dan oluşan Film Yönetmenleri Derneği Jürisi Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü verirken, sinema yazarları Agah Özgüç, Banu Bozdemir ve Bülent Vardar’dan oluşan jüri de Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü’nün bu yılki sahibini belirleyecekler.

Ulusal Yarışmalar geri dönüyor!
İki yıl önce kaldırılan ve bu yıl yeniden Antalya’ya geri dönen Ulusal Yarışmalar’a 400’e yakın film başvuru yaptı. Festivalin kazananları ise 1 Kasım’da festivalin Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenecek olan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütecek. 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin programı ise 17 Ekim’de açıklanacak.

antalyaff.com 

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali
26 Ekim - 1 Kasım 2019

ULUSAL YARIŞMA ADAYLARI

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI 

Aşk, Büyü, vs. / Ümit Ünal
Bilmemek / Leyla Yılmaz
Bina / Orçun Behram
Bozkır / Ali Özel
Ceviz Ağacı / Faysal Soysal
Kronoloji / Ali Aydın
Küçük Şeyler / Kıvanç Sezer
Omar Ve Biz / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er
Soluk / Özkan Yılmaz
Topal Şükran'ın Maceraları / Onur Ünlü

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Aether / Rûken Tekeş 
Amina / Kıvılcım Akay
Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz
Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü / Alper Şen
Bir Rüya Gördüm, Anlatsam da Anlamazsınız / Burcu Esenç & Cantekin Cantez
Dişçinin Korkusu / Murat Erün 
Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel 
Mavi Otel / Hasan Basri Özdemir & Emre  Karadaş
Patron / Hasan Başoğlu
Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? / Rena Lusin Bitmez

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI 

Ablam / Burcu Aykar
Ah, Asuman! / Ümit Kıvanç
Aylin / Ozan Yoleri
Ben Değilim / Cenkay Kılıç 
Bugün Ölmek İstemiyorum / Onur Sefer
Duyuyor Musun Anne? / Tuna Kaptan
Günlerin Ardından / Ferit Karol
Lupus / Gokhan İpekkan
Mavi Arabam / Deniz Dirin
Orada / Zeynep Köprülü
Öğle Arası / Demet Derelıoğlu Aran
Siyah Güneş / Arda Çiltepe
Taş / Alican Yücesoy
Yabancı / Damla Kırkalı
Yağmur Olup Şehre Düşüyorum / Kasım Ördek

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film 250.000 TL
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü 100.000 TL
En İyi Yönetmen 50.000 TL
Cahide Sonku Ödülü 50.000 TL
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü 100.000 TL
En İyi Senaryo 30.000 TL
En İyi Görüntü Yönetmeni 20.000 TL
En İyi Müzik 20.000 TL
En İyi Kurgu 20.000 TL
En İyi Sanat Yönetmeni 20.000 TL
En İyi Kadın Oyuncu 20.000 TL
En İyi Erkek Oyuncu 20.000 TL
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu 10.000 TL
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 10.000 TL
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü
İzleyici Ödülü

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

En İyi Film 40.000 TL
Jüri Özel Ödülü 20.000 TL

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI 
En İyi Film 20.000 TL
Jüri Özel Ödülü 10.000 TL

antalyaff.com 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karikatürün Oscar'ları 36. kez sahiplerini buldu
Karikatürün Oscar'ları 36. kez sahiplerini buldu
Behçet Uz'un torunu Kaptanoğlu, İzmir'i teniste marka yapacak
Behçet Uz'un torunu Kaptanoğlu, İzmir'i teniste marka yapacak