Almanya Milli Futbol Takımı oyuncu performansını SAP ile artırıyor

SAP SE, Rusya’da devam eden Dünya Kupası karşılaşmalarında Almanya Milli Futbol Takımı’nın performansını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla SAP® Sports One çözümünde yaptığı yenilikçi teknolojileri tanıttı.

Almanya Milli Futbol Takımı oyuncu performansını SAP ile artırıyor
22 Haziran 2018 - 14:20

Maç verilerini verimli bir şekilde analiz etmeye ve paylaşmaya yönelik yeni ihtiyaçları karşılamak üzere Alman Futbol Federasyonu (DFB) ile iş birliği yapan SAP, video kokpiti ve oyuncu kontrol panelini (dashboard) geliştirdi. Almanya Milli Futbol Takımı Genel Menajeri Oliver Bierhoff, SAP uzmanlarıyla takımın performans yönetimini dijitalleştirerek, rekabet avantajı elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP, Rusya’da devam eden Dünya Kupası karşılaşmalarında Almanya Milli Futbol Takımı’nın performansını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla SAP® Sports One çözümünde yaptığı yenilikçi teknolojileri tanıttı. SAP ve Alman Futbol Federasyonu (DFB), ilgili maç verilerini verimli bir şekilde analiz etmeye ve paylaşmaya yönelik yeni ihtiyaçları karşılamak üzere iş birliği yaparak video kokpiti ve oyuncu kontrol panelini (dashboard) geliştirdi.

Video kokpiti, çok sayıda canlı yayın videoları ile çeşitli kaynaklardan gelen maç ve antrenman bilgilerini bir araya getiren bir içerik havuzu oluşturuyor. Böylece Alman Futbol Federasyonu’nun maç analistleri ve antrenörleri, oyun modellerini ve eğilimlerini hızla belirleyip rakiplerin olası zayıf yönlerini ele alan stratejiler geliştirebiliyor. Antrenörler ve analistler, oyuncu kontrol panelini (dashboard) kullanarak oyuncuların kişiselleştirilmiş bilgilere ve videolara mobil cihazları üzerinden gerçek-zamanlı olarak kolaylıkla erişimini sağlıyor. Takımlar ve spor kulüplerinin tüm yönetim, antrenman ve takım yönetimi, oyuncu keşfi ve tıbbi süreçlerini koordine ederek performans yönetimini dijitalleştiren SAP Sports One çözümünün en yeni özellikleri video kokpiti ve oyuncu kontrol paneli (dashboard)oldu.

Almanya Milli Futbol Takımı Genel Menajeri Oliver Bierhoff konu hakkında şunları söyledi: “Almanya Milli Futbol Takımı’nda antrenör, oyuncular ve analistlerle gerçek-zamanlı olarak işlenmesi ve paylaşılması gereken devasa miktarda veriye sahibiz. Yapay Zeka ve Öğrenen Algoritmalar futbolda önemli rol oynuyor ve veri analitiğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Bizim uzmanlarımız ve SAP’deki uzmanlar bu konularda birlikte çalışıyor. Yenilikçi teknolojileri kullanarak rekabet avantajı elde etmeyi hedefliyoruz ve bu konuda en iyi iş ortağı olan SAP ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Alman Milli Futbol Federasyonu (DFB), verilerin ve gerçek-zamanlı içgörünün futbol üzerindeki olası etkilerini keşfeden ilk kuruluşlardan biri oldu.

Almanya Milli Futbol Takımı oyuncu performansını SAP ile artırıyor

Almanya Milli Futbol Takımı Yetenek ve Maç Analizi Direktörü Christofer Clemensgörüşlerini şöyle açıklıyor: “Son yıllarda futbolun taktiksel unsurları giderek daha önemli hale geliyor. Dolayısıyla antrenörler, yardımcı antrenörler ve maç analistleri, bir maç sırasında çeşitli kaynaklardan gelen verileri gözlemleme ve analiz etme konusuna artık daha fazla çaba harcıyor. Bu bağlamda, bazı süreçleri sadeleştirmek ve hızlandırmak için yenilikçi teknolojilerden, özellikle de veri analizi, yapay zeka ve öğrenen algoritmalardan yararlanmak mantıklı bir adım oluyor. SAP Sports One çözümünün yeni video kokpiti ve oyuncu kontrol paneli (dashboard) işlevlerini kullanan maç analistleri, hem antrenörleri hem de oyuncuları maça daha da verimli bir şekilde hazırlayabiliyor. Ayrıca oyunculara, gelecek maçlar için kişiye özel özet bilgiler sunulabiliyor.”

Almanya Milli Futbol Takımı, 2013’ten bu yana SAP ile birlikte takımın veri işleme ve kullanımı süreçlerini dönüştürerek oyuncu performansını artırıyor. Bu iş birliği ile taraflar devasa miktarda veriyi benzersiz, gerçek-zamanlı içgörülere dönüştüren ve böylece hem antrenmanlarda hem de maç performansında rekabet avantajı sağlayan yenilikçi çözümlere imza attı.

SAP SE İcra Kurulu Üyesi ve İnsan Kaynakları Başkanı Stefan Ries şunları ifade ediyor: “Son Dünya Kupası’nın şampiyonu olan Almanya Milli Futbol Takımı, futbolda dijital dönüşümün öncülüğünü yapıyor, verilerin ve gerçek-zamanlı içgörülerin sahada güçlü bir etki yaratabileceğini fark eden ilk takımlardan biri olarak biliniyor. Takım 2013’ten bu yana SAP ile iş birliği içinde, oyuncular hakkında bilgi vermek ve performansı artırmak üzere verilerin toplanıp işlenme biçimini dönüştürdü. Yeni SAP Sports One’daki video kokpiti ve oyuncu kontrol paneli özellikleri, takımın kazanması açısından kritik bilgilere doğrudan erişim sağlayarak, antrenörlerin ve oyun analistlerinin işini kolaylaştırıyor.”

SAP 2014’te SAP Match Insights çözümünü geliştirerek sahadaki takım performansı hakkında daha fazla içgörü sunmanın yanı sıra SAP Team One adlı mobil uygulamayla da oyuncuların ve antrenörlerin daha kolay iletişim kurmasını ve bilgi paylaşmasını sağlamıştı. 2016 yılında da SAP, rakip takımın eğilimleri ve saha dizilişleri hakkında veriye dayalı bilgiler sunan iki prototip teknoloji olarak SAP Penalty Insights web uygulamasını ve SAP Challenger Insights mobil uygulamasını duyurmuştu. SAP çözümlerini ve bu sayede elde edilen içgörüleri eğitim ve hazırlık sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanan DFB, çeşitli uluslararası unvanlar kazanarak dünya sahalarındaki performansını artırdı.

Geleceğe Bakış: Yapay Zeka ve Öğrenen Algoritmalar Teknolojisi

Geleceğe dönük çalışmalara imza atan SAP ve DFB, yeni nesil Alman futbolcuların gelişimini güçlendirecek çözümler üzerine de çalışmaya başladı. SAP ve DBF, maç analizlerinde yapay zeka ve öğrenen algoritmalar teknolojilerinin kullanımını temel öncelikler olarak belirledi. Örneğin, yakın gelecekte takım yetkilileri model tespiti ve konum verilerini kullanarak karmaşık pozisyonları ve rakibin eğilimlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde belirleyebilecek. DFB Academy’nin resmi iş ortağı SAP, hem yetenek geliştirme hem de oyuncu keşfi konusunda oyuncular ve koçlar için eğitim çözümleri oluşturarak kurumun teknolojik uzmanlığına katkıda bulunmaya devam edecek.