Aeneas Kültür Rotası onay bekliyor

Edremit Belediye Başkanlığı öncülüğünde uluslararası boyutta yürütülen Aeneas Kültür Rotası projesi,  Edremit Belediyesi’nin Temmuz 2020 tarihinde Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü’ne yaptığı başvuru sonucunda resmi ön kabul aldı.

Aeneas Kültür Rotası onay bekliyor
28 Eylül 2020 - 12:34

Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan ve Avrupa Konseyi’nin Kültür Rotaları Enstitüsü'nce dünya çapında 15 yeni kültür rotasından birisi olarak belirlenen Aeneas Kültür Rotası, Avrupa Konseyi EPA Genel Kurulu huzurunda projenin  nihai sunumunu yapmaya davet edildi

Edremit Belediyesi’nin  Aeneas Kültür Rotası projesiyle ilgili Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan başkanlığında istişare  toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Edremit Belediye Başkanlığı öncülüğünde uluslararası boyutta yürütülen Aeneas Kültür Rotası projesi,  Edremit Belediyesi’nin Temmuz 2020 tarihinde Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü’ne yaptığı başvuru sonucunda resmi ön kabul aldı.  Edremit Belediyesi, tescil sürecinde son aşama olan Lüksemburg’da düzenlenen 34 ülke temsilcisinden oluşan Avrupa Konseyi EPA Genel Kurulu huzurunda projenin  nihai sunumunu yapmaya davet edildi.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Türkiye’den başlayan ilk ve tek Avrupa Konseyi’nin tescilli kültür rotası olma yolunda bulunan Aeneas Kültür Rotası Projesi’nin, hem Türkiye hem de Edremit için olağanüstü stratejik ve yerel kalkınma potansiyeli taşıdığını söyledi.

Arslan, Edremit Belediyesi olarak  şimdiye kadar verilen emeğin sonucunda uluslararası bir kültür rotası inşa etme konusunda  girişimde bulunan ilk yerel yönetim olmaları sebebiyle  aldıkları bu gurur verici gelişme kapsamında Nisan 2021 tarihine kadar bölge olarak izlenmesi gereken yol haritası hakkında başkan yardımcıları ve meclis üyeleriyle istişare bulunmak amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti.

Arslan sözlerine şu şekilde devam etti: “Şimdi bunun temelinde dediğimiz gibi arkeoloji var. Arkeoloji bakımından zengin bir bölge olduğumuzu bütün arkeologlarla  araştırmalarımızda görüyoruz. Avrupa Konseyi’nin kültür rotaları var ve bunlarla ilgili bir masası var. Bu masa himayesinde bu rotaları tescil ediyorlar. Viking Rotası var örneğin; Zeytin Rotası var. Bu projenin en önemli yanı Edremit’te özellikle Türkiye’den başlayacak, tescillendiği an ilk kültür rotası olacak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mobilya sektöründe düğün heyecanı! 600 bin çift evlenecek
Mobilya sektöründe düğün heyecanı! 600 bin çift evlenecek
İslamofobi ısrarla gündemde tutulmaya çalışılıyor! Peki neden?
İslamofobi ısrarla gündemde tutulmaya çalışılıyor! Peki...