16. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor

Sinemaseverlerin buluşma noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 16 - 26 Mart tarihleri arasında 16. kez düzenlenecek...

02 Mart 2020 - 13:01

74 ülkeden toplam 2.217 kısa filmin başvurduğu Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Jane Campion kısaları gibi ilgi çekici bölümlerin yanı sıra, Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerden gelen birçok filmin de yer aldığı, 40 ülkeden 109  kısa ve 3 uzun metraj film festivalde seyirciyle buluşacak. Programda Yorgos Lanthimos’un da bir kısa filmi bulunuyor.

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu Mahmut Fazıl Çoşkun. Yönetmenle yapılacak bir söyleşinin yanı sıra ilk uzun metraj fimi Uzak İhtimal filmi ve ilk yıllarına ait çalışmaları festival programında yer alıyor.

KISADAN UZUNA da bu yıl sinemamızın uluslararası başarılarıyla yeni ve dikkat çekici filmlerine imza atan genç yönetmeni Burak Çevik var. Yönetmenin söyleşisi, ilk uzun metraj filmi Tuzdan Kaide ve kısa filmleri festival programında.

BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise Slovenya’dan Siniša Gacic. Yönetmen Daughter of Camorra filmini ve ardındaki çalışma prensiplerini festival takipçileriyle paylaşacak.

FORUM bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI yer alıyor. Bu yıl 752 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında yazar ve yönetmen Melik Saraçoğlu bir senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Bu yıl festivalde ÖZEL GÖSTERİM bölümünde Güney Kore kısa filmleri bulunuyor. Atölye söyleşi programı da bu yıl hayli zengin; Öykü Karayel, Tamer Levent, Can Evrenol gibi çok sayıda değerli sanatçı deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Yarışmalar sonucunda ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından gelenekselleşen “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında 30 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında  Türkiye’nin 22 ilinde 40 üniversitede gösterim turuna çıkacak.

16. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgi için:

www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com 

Akbank 16. Kısa Film Festivali Programı

16.03.2020 Pazartesi

11:00  Perspektif ( A )

A1       Amalgama - 12’53’'

A2       Moth - 16'54''

A3       Rea - 22'50''

A4       When You Grow Up - 21’14’'

13:00  Festival Kısaları ( A )

A1       Kelebek Adam - 6'

A2       Orada - 17'

A3       Siyah Güneş - 20'

A4       Teselli - 17'

A5       İyi Yemek Öldürür - 15'

16:00  Deneyimler ( A )

A1       Uzak İhtimal - 93'

18:30  Söyleşi

Edebiyat ve Sinema: Cem Erciyes, Şenay Aydemir

20:30  Dünyadan Kısalar ( A )

A1       Butterflies - 8'

A2       Party Day - 17'

A3       She Runs - 18'

A4       Daughter - 15'

17.03.2020 Salı

11:00  Perspektif ( B )

B5       The Treatment - 9’

B6       Funfair - 15'

B7       Arthur King – Changing Landscapes (Wauters Farm)  - 19’15’'

B8       In the Hut of Mr. van den Brink   - 15'

B9       Entropia - 10'

13:00  Festival Kısaları ( B )

B6       Yağmur Olup Şehre Düşüyorum - 14'

B7       Servis - 14’

B8       Dede - 17’

B9       Günlerin Ardından - 15'

B10     Topaç - 15'

15:00  Atölye (Akbank Sanat 3.Kat)

Aleyna Seymen - Foley Atölyesi

16:00  Kısadan Uzuna ( A )

A1       Beklerken - 8'        

A2       Sekiz Haziran - 8'

A3       Tuzdan Kaide - 70'       

18:30  Söyleşi

Kısadan Uzuna: Burak Çevik

20:30  Dünyadan Kısalar ( B )

B5       And Then the Bear - 14'        

B6       All Cats Are Grey in the Dark - 18’

B7       November 1st - 25’    

18.03.2020 Çarşamba

11:00  Perspektif   ( C )

C10     The Little Soul - 9'

C11     Milk - 12’29’'

C12     I'll end up in jail - 23'

C13     The Dishwasher - 12’34''

C14     The Golden Legend - 11’05’’

13:00  Festival Kısaları  ( C )

C11     Aries - 14’

C12     Avarya - 19’

C13     G.K - 20’

C14     Tor - 20'

15:00  Atölye ( Akbank Sanat 3. Kat)

Can Evrenol, Orkun Göntem - Gelişen Video Teknolojileri ve Yeni Olanaklar

16:00  Deneyimler ( B )

18:30  Söyleşi

Deneyimler: Mahmut Fazıl Coşkun

20:30  Dünyadan Kısalar ( D )

D11    Monster God - 10’

D12    Inner Self - 15'

D13    Superheroes without Superpower - 13'

D14    Life Between the Exit Signs - 18’

19.03.2020 Perşembe

11:00  Perspektif   ( D )

D15    No body - 4'

D16    Fun Factory - 12'

D17    Journey through a body - 32'

D18    Complex Subject - 26'

13:00  Perspektif   ( E )

E19     Monolog - 3'

E20     Jeremiah - 10’

E21     Geleceğimizi İstiyoruz - 13'

E22     Restart - 20'

E23     Habitat - 14'

16:00  Dünyadan Kısalar ( C )

C8       Anna - 15'

C9       Favourites - 18'

C10     Ward’s Henna Party - 22'

18:30  Söyleşi

Oyunculuk Üzerine: Öykü Karayel

20:30  Deneyimler ( A )

A1       Uzak İhtimal - 93'

20.03.2020 Cuma

11:00 Perspektif ( F )

F24     Telve - 4’

F25     Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You - 9’

F26     Danger Blasting Keep Away! - 18’

F27     Moth - 13'

F28     Acil Çırak Aranıyor - 15'

F29     Jacques’ Rampage or When Do We Lose Our Self-confidence? - 8'

13:00    Perspektif ( G )

G30    Solar Plexus - 9’

G31    Blessed Land - 19’

G32    Matches - 12'

G33    Dünya Tutuluyor - 20'

G34    Gramafon Kafa - 4'

15:00 Atölye (Akbank Sanat 3. Kat)

Senaryo Atölyesi - Melik Saraçoğlu

16:00 Belgesel Sinema ( A )

A1       Daughter of Camorra - 79'

18:30 Söyleşi 

Belgesel Sinema: Siniša Gacic

20:30 Özel Gösterim ( A )

A1       Passionless Moments  - 12'        

A2       Peel - 9'

A3       After Hours - 25'       

21.03.2020 Cumartesi

11:00  Perspektif ( H )

H35    Gamsız Apartmanı - 10'

H36    Stay Awake, be Ready - 14'

H37    The Tough - 14'

H38    21xoxo - 10'

H39    Yaylacı - 22'

13:00 Perspektif  ( I )

I40      Nimic - 11'

I41      Adam - 20'

I42      The Trap - 20'

I43      Sticker - 18'

15:00 Atölye (Akbank Sanat 3. Kat)

Tamer Levent - Oyunculuk Atölyesi

16:00 Dünyadan Kısalar ( A )

A1       Butterflies - 8'

A2       Party Day - 17'

A3       She Runs - 18'

A4       Daughter - 15'

18:30 Söyleşi

Jane Campion Sineması: Burcu Aykar

20:30 Dünyadan Kısalar ( C )

C8       Anna - 15'

C9       Favourites - 18'

C10     Ward’s Henna Party - 22'

22.03.2020 Pazar

11:00 Özel Gösterim ( B )

B4       Joan - 8’

B5       Reonghee - 15'

B6       Sand - 18'

B7       Girdap - 5'

B8       Dijital Pizza - 5’

B9       Nasıl Bilirdiniz - 3'

B10     Parti - 3'

13:00   Perspektif ( J )

J44      Rewild - 4'

J45      Mr. Mare - 19'

J46      Tavşan - 15'

J47      Romance for French Horn - 15'

J48      Kömür - 11'

16:00    Dünyadan Kısalar ( B )

B5       And Then the Bear - 14'        

B6       All Cats Are Grey in the Dark - 18’

B7       November 1st - 25’  

18:30 Söyleşi

Söz Yönetmenlerin (Enis Manaz, Zeynep Köprülü, Sercan Erdoğan, Umut Evirgen)

20:30 Festival Kısaları ( A )

A1       Kelebek Adam - 6'

A2       Orada - 17'

A3       Siyah Güneş - 20'

A4       Teselli - 17'

A5       İyi Yemek Öldürür - 15'

24.03.2020 Salı

11:00  Perspektif  ( K )

K49    Kingdom - 6'

K50    Lekesiz - 13'

K51    Uçan Balık - 21'

K52    Cover - 15’15’’

K53    Serial Paralels - 9'

13:00  Perspektif  ( L )

L54     Kids - 9’

L55     Hunger - 2'

L56     All The Fires the Fire - 25'

L57     Mavi Otel - 32'

15:30  Atölye (Akbank Sanat 3.Kat)

Cansu Boğuşlu - Görüntü Yönetmenliği Atölyesi

16:00 Perspektif ( M )

M58    Donut Paradise - 5’

M59    The Chef - 20’

M60    Intermission Expedition - 9’

M61    Soukoon - 14’

M62    İkame - 13'

M63    Splash - 9'

18:30  Söyleşi

Söz Yönetmenlerin (Kasım Ördek, Ramazan Kılıç, Ahmet Keçili, Ferit Karol, Yeter Keser)

20:30 Festival Kısaları ( B )

B6       Yağmur Olup Şehre Düşüyorum - 14'

B7       Servis - 14’

B8       Dede - 17’

B9       Günlerin Ardından - 15'

B10     Topaç - 15'

25.03.2020 Çarşamba 

11:00  Perspektif ( N )

N64    Why Slugs Have No Legs - 11’

N65    Aylin - 20’

N66    Community Gardens - 15'

N67    The Diver - 12'

N68    Deep Roots - 15'

13:00  Perspektif  ( I )

I40      Nimic - 11'

I41      Adam - 20'

I42      The Trap - 12'07''

I43      Sticker - 18'

16:00  Dünyadan Kısalar ( D )

D11    Monster God - 10’

D12    Inner Self - 15'

D13    Superheroes without Superpower - 13'

D14    Life Between the Exit Signs - 18’

18:30  Söyleşi

Söz Yönetmenlerin (Dila Bulut, Gökalp Gönen, İnan Erbil, Ragıp Türk)

20:30 Festival Kısaları  ( C )

C11     Aries - 14’

C12     Avarya - 19’

C13     G.K - 20’

C14     Tor - 20'

26.03.2020 Perşembe

11:00  Perspektif   ( D )

D15    No body - 4'

D16    Fun Factory - 12'

D17    Journey through a body - 32'

D18    Complex Subject - 26'